Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2012, sygn. ILPB3/423-290/12-2/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-290/12-2/EK
Czy wartość rozchodowanych (sprzedanych) towarów handlowych, ustalona według ich cen sprzedaży pomniejszonych o VAT i marżę na sprzedaży, stanowi koszt podatkowy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2012 r. (data wpływu 03 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 03 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.
Wnioskodawca prowadzi działalność handlową detaliczną w branży odzieżowej poprzez sieć sklepów dyskontów zlokalizowanych w różnych regionach Polski.
Spółka prowadzi gospodarkę magazynową towarów poza systemem finansowo - księgowym SAP z użyciem programu komputerowego X. Jest to program pomocniczy do systemu SAP, który pozwala na prowadzenie ewidencji ilościowo - wartościowej towarów. W Polsce nie jest prowadzony magazyn towarów dostawy odbywają się bezpośrednio głównie od niemieckiej spółki - matki do sklepów w Polsce. Faktury zakupu towaru są wystawiane przez tę spółkę - matkę raz na koniec miesiąca. Zapasy towarów wyceniane są zarówno na dzień bilansowy, jak i w trakcie roku według ceny sprzedaży pomniejszonej o podatek VAT i o przeciętną marżę na towarach handlowych z ostatnich 6 miesięcy (z uwagi na założenie, że towary handlowe są towarami szybko rotującymi). W systemie X każde księgowanie przychodzące zawiera ilość, cenę zakupu, numer zamówienia i cenę sprzedaży, po jakiej dany produkt będzie sprzedawany, natomiast każde księgowanie wychodzące odwołuje się do konkretnego numeru zamówienia i poprzez szczegółową identyfikację rozksięgowuje towar handlowy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right