Interpretacja indywidualna z dnia 25 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.214.2024.2.KF
Obowiązki podatkowe związane z nabyciem sieci kanalizacyjnej.
Obowiązki podatkowe związane z nabyciem sieci kanalizacyjnej.
WIS USŁUGA – remont przyłącza kanalizacyjnego.
Czy Spółka postąpiła prawidłowo, pod względem prawno-podatkowym, refakturując opłatę przyłączeniową dotyczącą sieci elektroenergetycznej i sieci gazowej na generalnego wykonawcę krytej pływalni, który uwzględnia ten koszt w wartości inwestycji, co w efekcie końcowym znajdzie się w wartości początkowej poszczególnych środków trwałych; czy jednakże powinna księgować te opłaty bezpośrednio w koszty działalności
Nieuznanie Wnioskodawcy za podatnika podatku VAT w związku z planowaną sprzedażą działki.
Obowiązki podatkowe związane z nabyciem sieci wodociągowej.
W przypadkach, w których zbycie Wnioskodawcy urządzeń nastąpiło po upływie pół roku od ich nabycia przez ww. osoby, otrzymane wynagrodzenie nie stanowi dla osób fizycznych przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
stawka podatku VAT na usługi wykonania przyłączy wodno-kanalizacyjnych od sieci głównej do budynków mieszkalnych sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 43.22.11
1. Czy kwoty stanowiące wydatki na reklamę i promocję projektu budowy sieci kanalizacyjnej współfinansowanego ze środków UE, można zaliczyć do wartości wytworzonych (ulepszonych) środków trwałych? 2. Czy opłatę za przyłączenie do sieci energetycznej koniecznej do zasilania przepompowni ścieków montowanych w ramach budowy sieci kanalizacyjnej można zaliczyć do wartości wytworzonych (ulepszonych) środków
Czy zapłata przez Spółkę każdej raty opłaty za przyłączenie do sieci operatora stanowi koszt uzyskania przychodów w dacie zapłaty, czy dopiero dokonanie odbioru i ostateczne rozliczenie zaliczek otrzymaną fakturą korygującą VAT daje prawo Spółce do zaliczenia w koszty wszystkich wcześniej wpłaconych zaliczek?
Wobec zaistniałego stanu faktycznego Spółka powzięła wątpliwość czy jest uprawniona do rozpoznawania przychodu w momencie otrzymania opłaty za przyłączenie, jak i zapłaty poszczególnych rat (rozliczenie w momencie wpływu środków pieniężnych).
Gmina ma prawo do odliczenia podatku w związku z budową przyłączy wodociągowych, natomiast nie ma prawa do odliczenia VAT w związku z budową sieci wodociągowej.
Czy Gminie przysługuje prawo do obniżenia i zwrotu podatku naliczonego z tytułu budowania nowego środka trwałego, jakim jest oczyszczalnia ścieków?Czy udział finansowy mieszkańców jest opodatkowany podatkiem VAT, jeżeli tak to z jaką stawką (22% czy 7%)?
1. Czy opłata przyłączeniowa stanowi dla Spółki wynagrodzenie z tytułu wykonania usługi zaliczane do przychodów związanych z działalnością gospodarczą, którego moment uzyskania określać należy na podstawie art. 12 ust. 3a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych? 2. Czy otrzymane przez Spółkę zaliczki lub przedpłaty na poczet należnej opłaty przyłączeniowej podlegają wyłączeniu
1. Czy opłata przyłączeniowa stanowi dla Spółki wynagrodzenie z tytułu wykonania usługi zaliczane do przychodów związanych z działalnością gospodarczą, którego moment uzyskania określać należy na podstawie art. 12 ust. 3a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych? 2. Czy otrzymane przez Spółkę zaliczki lub przedpłaty na poczet należnej opłaty przyłączeniowej podlegają wyłączeniu
1. Czy dokonywane wpłaty dotyczące kosztów współfinansowania przez mieszkańców Gminy kosztów budowy przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? 2. Jeśli opłaty dotyczące współfinansowania kosztów budowy przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to czy możliwe jest wystawienie korekt deklaracji
Czy w przypadku drugiej raty opłaty za przyłączenie przychód powstanie w dniu wykonania usługi ? (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 2)
Czy zapłata przez Spółkę każdej raty opłaty za przyłączenie do sieci operatora przesyłowego stanowi koszt uzyskania przychodów w dacie ujęcia w księgach rachunkowych, tj. w dacie zapłaty ? (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 3)
Czy otrzymanie przez Spółkę pierwszej raty opłaty za przyłączenie do sieci stanowi przychód podlegający opodatkowaniu w dacie zapłaty ? (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 1)
Czy wpłaty dokonane przez Spółkę do M Spółka z o.o. we W na budowy odcinka sieci kanalizacyjnej, której właścicielem w 100% będzie M Spółka z o.o., ale którego wykonanie jest niezbędne do uzyskania możliwości odbioru ścieków z Gminy M oraz uzyskania środków na budowę kanalizacji z Funduszu Spójności, będą stanowić koszty uzyskania przychodów?
1) Czy kotłownię należy zakwalifikować jako oddzielny środek trwały (symbol KŚT 310), czy też wydatki poniesione na kotłownię powinny powiększać wartość starego budynku?2) Jak zakwalifikować wydatki na budowę przyłączy, które po odbiorze technicznym są eksploatowane i służą obecnie jako niezbędne czynniki do pracy biura handlowego?
Czy koszty związane z realizacją umowy o przyłączenie do sieci gazowej jako, że zdaniem spółki stanowią koszty pośrednie w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlegają rozliczeniu w dacie ich poniesienia odpowiednio zmniejszając podstawę opodatkowania 2008 r., 2009 r. ?
Czy przyłącza wodno - kanalizacyjne, o których mowa w opisie stanu faktycznego, stanowią środek trwały Spółki i w konsekwencji wydatki poniesione na wybudowanie tych przyłączy przez Spółkę staną się Jej kosztami podatkowymi poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych?
Czy otrzymana przez Wnioskodawcę opłata za przyłączenie do sieci stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w dacie otrzymania, jeżeli usługa przyłączenia do sieci dystrybucyjnej następuje w następnym (następnych) okresie sprawozdawczym?
Czy zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka ma prawo zaliczyć koszty opłaty za przyłączenie do sieci do kosztów uzyskania przychodów ratami miesięcznymi przez okres 15 lat, jeżeli w takim okresie ujmuje koszty dla celów rachunkowych na kontach kosztów?