Interpretacja indywidualna z dnia 15 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.625.2017.12.S.IG
Nieujmowanie w podstawie opodatkowania zwrotu kosztów związanych z likwidacją szkód.
Nieujmowanie w podstawie opodatkowania zwrotu kosztów związanych z likwidacją szkód.
Czynności sporządzania opinii sądowych oraz prywatnych opinii na rzecz osób fizycznych i przedsiębiorstw nie korzystają z wyłączenia z zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy, a zatem występuje obowiązek dokumentowania świadczonych usług fakturą VAT, zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy.
opinia biegłego na zlecenie Organu jako działalność wykonywania osobiście
Czy wykonując jako biegły sądowy opinie dla sądów i innych organów Państwa Wnioskodawczyni może skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodów?
podstawa opodatkowania z tytułu świadczenia usług biegłego
Opodatkowanie oraz obowiązek dokumentowania fakturami i rozliczania podatku z tytułu czynności biegłego sądowego.
ustalenie wartości początkowej poszczególnych elementów składowych nieruchomości stanowiących odrębne środki trwałe jako iloczynu łącznej ceny nabycia i wskaźnika proporcji wynikającego z opracowania biegłego rzeczoznawcy (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)
Czy wykonując jako biegły sądowy opinie dla sądów i innych organów państwa, Wnioskodawca może skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodów?
Czy ujmowanie kosztów amortyzacji od wartości początkowej budynku określonej w operacie szacunkowym dokonanym przez rzeczoznawcę majątkowego według stawki 10% rocznie (zgodnie z art. 22j ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) jest prawidłowe?
Czy należności biegłych/tłumaczy prowadzących działalność gospodarczą za wydane opinie/tłumaczenia na zlecenie Sądu, będące przychodami wymienionymi w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście, można zaliczyć do źródła - działalność gospodarcza i zaniechać potrącania przez Sąd podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy kwoty kosztów zwracanych przez sąd za: koszty podróży, diety, kwoty ryczałtu za nocleg, zwrot za zaświadczenie z urzędu skarbowego oraz z tytułu utraconych dochodów muszą zostać obciążone VAT, który należy odprowadzić do urzędu? W przypadku gdy zwrot kosztów podlega opodatkowaniu, czy jako podstawę opodatkowania VAT należy przyjąć kwotę netto wyliczoną od kwoty netto określonej na postanowieniu
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie rozliczania różnic kursowych według przepisów o rachunkowości.
Opodatkowanie kosztów dojazdu przez biegłego.
Opodatkowanie czynności wykonywanych przez biegłego sądowego.
Sposób opodatkowania wynagrodzenia biegłego sądowego?
Czy należy do kosztów dojazdów samochodem osobowym doliczać podatek VAT?
Prawo do odliczenia kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu z tytułu sporządzania opinii przez biegłego sądowego.
Wystawienie faktury VAT na której sprzedawcę określono poprzez umieszczenie pieczątki nagłówkowej A. J. S. jest prawidłowe z punktu widzenia przepisów dotyczących podatku VAT, bowiem wystawiona w ten sposób faktura zawiera wymagane przepisami dane tj. imię i nazwisko sprzedającego i tym samym umożliwia właściwą identyfikację podatnika podatku od towarów i usług.
Możliwość określenia przychodu przez organ podatkowy z uwzględnieniem opinii biegłego przy objęciu akcji w zamian za wkład niepieniężny
Czy od wypłat wynagrodzenia biegłemu za wydanie opinii winno się pobierać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (liczoną od podstawy opodatkowania zmniejszonej o koszty uzyskania przychodu) czy zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych (nie uwzględniający kosztów uzyskania przychodu) stosując zapisy art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Jak wykazywać należny podatek VAT z tytułu wykonywanych osobiście usług biegłego sądowego, przy równoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej, tzn. czy rozliczać i wykazywać podatek VAT za usługi biegłego sądowego, wspólnie z działalnością gospodarczą, na jednej deklaracji VAT-7, czy też odrębnie dla każdego rodzaju działalności?
Czy wydając opinię dla sądu, prokuratury w konkretnej sprawie jako biegły sądowy, czyli osiągając przychód z czynności wykonywanych osobiście, a nie przychód z działalności gospodarczej traci się prawo do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym?
Czy koszty przejazdu biegłego przy wydawaniu opinii sądowej zwolnione są z podatku dochodowego?
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, usług świadczonych przez rzeczoznawców biegłych. Czy do stawki ryczałtowej wynoszącej 0,8358 zł za 1 km przebiegu, stosowanej przez Wnioskodawcę będącego płatnikiem podatku VAT za dojazdy rzeczoznawców należy doliczać zawsze podatek VAT w wysokości 22%?