Interpretacja indywidualna z dnia 07.03.2011, sygn. IBPBII/1/415-997/10/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-997/10/BJ
Prawo do odliczenia kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu z tytułu sporządzania opinii przez biegłego sądowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2010r. (data wpływu do tut. Biura 07 grudnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów z tytułu wynagrodzeń za opinię biegłego sądowego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07 grudnia 2010r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów z tytułu wynagrodzeń za opinię biegłego sądowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca wykonuje, jako biegły sądowy, odpłatnie ekspertyzy dotyczące zagadnień informatycznych na zlecenie sądów, prokuratur i policji (nie prowadząc działalności gospodarczej). Każda ekspertyza jest tworzona w sposób swobodny, bez ograniczeń, ponieważ przepisy regulują jedynie sposób powoływania i funkcjonowania biegłych, a biegły ma być zewnętrznym bezstronnym ekspertem i organom nie wolno wpływać na treść opinii (ani stronom procesowym). Każda ekspertyza ma indywidualny charakter, ponieważ jest wynikiem indywidualnej oceny zaistniałego stanu faktycznego, na którą składa się całościowa analiza materiału dowodowego, jego interpretacja oraz synteza wniosków, w tym wolnych przemyśleń biegłego. W ramach wykonywanych czynności powstaje więc dokument o indywidualnym charakterze. Potwierdza to doświadczenie wnioskodawcy, ponieważ przez 6 lat jego pracy nie spotkał się z takimi samymi ekspertyzami wydanymi do tej samej sprawy, a często wnioski były diametralnie różne. Do wykonanych ekspertyz wnioskodawca przekazywał autorskie prawa majątkowe na wszystkich polach eksploatacji. Pismem z dnia 8 lutego 2010r. o nr X Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wnioskodawca uzyskał potwierdzenie, że opinie ekspertyzy mogą być uznane jako dzieło twórcze.