Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.837.2023.1.MST
Skutki podatkowe wystąpienia Wnioskodawcy ze spółki komandytowej i otrzymania zwrotu wkładów.
Skutki podatkowe wystąpienia Wnioskodawcy ze spółki komandytowej i otrzymania zwrotu wkładów.
Skutki podatkowe otrzymania środków pieniężnych w związku z obniżeniem wkładu kapitałowego w spółce komandytowej.
Ustalenie stawki opodatkowania w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu w związku z otrzymaniem środków pieniężnych z tytułu częściowego obniżenia wkładu niepieniężnego w spółce komandytowej.
Czynność wniesienia udziału finansowego do wspólnego przedsięwzięcia na pokrycie kosztów poniesionych w procesie ubiegania się o ochronę patentową dla wynalazku, oraz wypłata środków pieniężnych – tj. podział zysków ze wspólnego przedsięwzięcia nie są czynnościami, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. W konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu.
Powstanie przychodu w związku z otrzymaniem środków pieniężnych z tytułu częściowego obniżenia wkładu niepieniężnego w spółce komandytowej, określenia źródła tego przychodu oraz kosztów uzyskania tego przychodu.
W zakresie skutków podatkowych zmniejszenia udziału kapitałowego w spółce jawnej.
skutki podatkowe zwrotu przez spółdzielnię mieszkaniową wkładu mieszkaniowego
Skutki podatkowe wycofania nieruchomości do majątku prywatnego.
Obniżenie wkładu lub wystąpienie ze spółki komandytowej powstałej z przekształcenia spółki z o.o.
obowiązki płatnika w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki osobowej
Opodatkowanie przychodu w związku z otrzymaniem środków pieniężnych z tytułu zmniejszenia udziału kapitałowego w spółce komandytowej.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie określenia przychodu do wykazania w informacji PIT-8C wystawionej na okoliczność rozliczenia z byłym członkiem spółdzielni mieszkaniowej z tytułu zwrotu wkładu mieszkaniowego.
Czy przy zwrocie wkładów przy wystąpieniu Wnioskodawczyni ze Spółki (spółka osobowa) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa (przy założeniu, że Wnioskodawczyni przy zawiązywaniu umowy Spółki wniosła wkład w postaci środków pieniężnych) u Wnioskodawczyni powstanie obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu w związku z otrzymaniem środków pieniężnych z tytułu częściowego obniżenia wkładu niepieniężnego w spółce komandytowej.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego.
1. Jakie są skutki podatkowe zwrotu przez spółdzielnię mieszkaniową wkładu mieszkaniowego? 2. Czy opodatkowaniu podlega kwota wykazana w informacji PIT-8C wystawionej przez spółdzielnię?
Kwota zwróconego wkładu mieszkaniowego według wartości rynkowej, jedynie do wysokości uprzednio wniesionego wkładu do spółdzielni mieszkaniowej korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy. Natomiast nadwyżka pomiędzy uzyskanym przychodem, tj. kwotą wypłaconą przez spółdzielnię a wartością wniesionego wkładu stanowi dla Wnioskodawcy
Podatek od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy przeniesienie na komplementariusza prawa własności nieruchomości tytułem częściowego zwrotu wkładu będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Powstanie przychodu w związku z otrzymaniem środków pieniężnych z tytułu częściowego obniżenia wkładu niepieniężnego w spółce komandytowej, określenia źródła tego przychodu oraz kosztów uzyskania tego przychodu.
Czy wypłata wartości rynkowej lokalu użytkowego w części przekraczającej wniesiony do Spółdzielni wkład budowlany - w przypadku wygaśnięcia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego - stanowi przychód Wnioskodawcy i Jego żony po 50% i są zobowiązani opodatkować to w zeznaniu rocznym PIT-36, czy też prawidłowo Wnioskodawca wykazał cały przychód w działalności gospodarczej na podstawie
Prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy potwierdzono w trybie art. 14c par. 1 Ordynacji podatkowej.
Czy wypłata wartości rynkowej lokalu użytkowego w części przekraczającej wniesiony do spółdzielni wkład budowlany, w przypadku wygaśnięcia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, stanowi dla osoby otrzymującej wypłatę przychód, o którym mowa w art. 21 ust 1. pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy płatnik był zobowiązany do sporządzenia informacji PIT-8C
1) Czy w opisanym stanie faktycznym obniżenie wkładu do Spółki komandytowej i wypłata wynagrodzenia w naturze będzie wiązać się z koniecznością uiszczenia podatku dochodowego przez wspólnika? 2) 2) W przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie 1) tj. uznania konieczności zapłaty podatku przez Wnioskodawcę w jakiej wysokości Wnioskodawca powinien rozpoznać przychód? 3) 3) W przypadku negatywnej odpowiedzi