Interpretacja indywidualna z dnia 17 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.72.2024.2.KF
Skutki podatkowe umorzenia części zadłużenia z tytułu kredytu mieszkaniowego.
Skutki podatkowe umorzenia części zadłużenia z tytułu kredytu mieszkaniowego.
Kwestia zwolnienia lub braku zwolnienia z podatku VAT refaktury mediów w lokalach mieszkalnych w budynkach wspólnoty mieszkaniowej i lokalach użytkowych, opodatkowania opłaty za najem pomieszczeń dodatkowych oraz opodatkowania opłaty eksploatacyjnej kalkulowanej w czynsz za najem.
Stawka VAT dla dostawy garażu, stanowiącego wraz z lokalem mieszkalnym przedmiot jednej transakcji.
Stawka podatku VAT dla dostawy miejsca parkingowego lub komórki lokatorskiej, dla których prowadzone są odrębne Księgi wieczyste.
Zwolnienie od podatku usługi wynajmu pomieszczeń gospodarczych (komórek) służących zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.
Czy dochód Spółdzielni w części dotyczącej odsetek uzyskanych za opóźnienia w płatnościach od najmu pomieszczeń piwnicznych, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, jest zwolniony na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Sprzedaż lokalu mieszkalnego opodatkowana będzie stawką 7%, a sprzedaż miejsca postojowego w garażu podziemnym stawką 22%.
Sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z wyodrębnionego miejsca parkingowego znajdującego się w tym samym budynku podlegać będzie jednej stawce podatku od VAT, która jest właściwa dla lokalu mieszkalnego - tj. stawce 7%?
Sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z wydzielonych miejsc parkingowych znajdujących się w danym budynku, podlegać będzie jednej stawce podatku od towarów i usług właściwej dla lokalu mieszkalnego, tj. 7%. Nie można bowiem dzielić przedmiotu sprzedaży na poszczególne składniki tylko i wyłącznie z przyczyn leżących po stronie przepisów podatkowych.
Czy prawidłowe jest opodatkowanie sprzedaży całego obiektu budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowanego w PKOB 1122 według 7% stawki podatku VAT?
Stawka podatku przy sprzedaży lokalu mieszkalnego z ustalonym sposobem korzystania z miejsca postojowego w hali garażowej.
Czy dostawa udziału w części wspólnej nieruchomości (wariant 1) lub udziału we współwłasności garażu (wariant 2), wraz z ustanowieniem prawa korzystania z miejsca postojowego zbywanego wraz z lokalem mieszkalnym, opodatkowana jest 7 % stawką VAT pod warunkiem, że dostawa samego lokalu mieszkalnego opodatkowana byłaby taką właśnie stawką VAT?Czy w przypadku, gdy dostawa lokalu mieszkalnego jest opodatkowana
Czy istnieje konieczność wystawiania faktur VAT za wynajem garaży i miejsc parkingowych, czy można to potraktować jak gospodarkę mieszkaniową zwolnioną z podatku VAT? Czy różnie należy traktować garaże i miejsca parkingowe w zależności, czy najemcą jest mieszkaniec X, czy osoba z zewnątrz? Czy jeżeli najemca garażu lub miejsca parkingowego jest mieszkańcem X, wystarczające jest rozszerzenie umowy najmu
Czy w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, w ramach której niektórzy nabywcy, bez dodatkowo wyodrębnionej opłaty (w cenie lokalu), będą mieli prawo do wyłącznego korzystania z określonego miejsca postojowego usytuowanego w podziemiu na zasadzie ustanowienia prawa do jego korzystania w ramach podziału do użytkowania (quoad usum) do całej transakcji sprzedaży
Czy w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniem przynależnym stanowiącym boks garażowy (garaż dla jednego samochodu osobowego zabudowany ścianami) do całej transakcji sprzedaży ma zastosowanie stawka podatku VAT 7%?
Czy wynajem ww. pomocniczych pomieszczeń służących zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych wynajmujących, zgodnie z art. 43 ust. 1 korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?Czy pobierana przez Wnioskodawcę opłata, stanowiąca pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do zawarcia umowy ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności, podlega
Jaką stawką należy opodatkować opłaty wnoszone przez członków spółdzielni za możliwość korzystania przez nich z dodatkowego pomieszczenia piwnicznego oraz pomieszczeń pralni i suszarni?
Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat związanych z eksploatacją pomieszczeń przynaleznych (komórek) pobieranych od członków spółdzielni posiadających spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych oraz członków posiadających odrębną własność lokali, a także byłych członków spółdzielni posiadających odrębną własność lokali.
Czy Spółdzielni przysługuje zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług co do naliczenia opłat eksploatacyjnych za piwnice i powierzchnie dodatkowe, jeżeli nie było ich w przydziale lokalu mieszkalnego?
Podatnik w roku 2001 wniósł wkład do spółdzielni na budowę mieszkania, a w roku 2002 podpisał aneks do umowy zasadniczej, w którym spółdzielnia zobowiązała się do wybudowania na rzecz członka, mieszkania wraz z pomieszczeniem do niego przynależnym tj. poddaszem. Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy może skorzystać z ulgi z tytułu wniesionego do spółdzielni wkładu na pomieszczenie przynależne tj. poddasze