Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2014, sygn. ILPB2/415-926/14-4/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-926/14-4/ES
Ulga meldunkowa.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
Czy Wnioskodawca, obywatel Republiki Białorusi (nieposiadający obywatelstwa polskiego), legitymujący się kartą stałego pobytu, określającą zamiar tego pobytu jako osiedlenie się, rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej, miał prawo do wyboru podatkowej księgi przychodów i rozchodów jako formy prowadzenia dokumentacji podatkowej, na takich samych prawach jak obywatel polski?
Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego i użytkowego.
Czy Wnioskodawca sprzedając lokal położony () wraz z udziałem w gruncie może skorzystać, z tzw. ulgi meldunkowej, tj. czy ulga będzie obejmowała sprzedaż lokalu nr 2 w budynku nr 17 położonym w X oraz czy będzie obejmowała udział /1000 w nieruchomości?
1. Czy w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego, którego własność Wnioskodawca nabył w drodze dziedziczenia po zmarłej w dniu 22 maja 2008 r. matce, znajduje zastosowanie art. 8 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316 ze zm.)? 2. Czy Zainteresowany
Czy Wnioskodawczyni przysługuje ulga meldunkowa przy sprzedaży mieszkania w 2012 r.?
1. Czy zwolnienie, o jakim mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązującej na dzień 31 grudnia 2008 r. w związku ze sprzedażą przedmiotowego lokalu mieszkalnego, obejmować będzie obok małżonki Wnioskodawcy samego Wnioskodawcę (na podstawie art. 21 ust. 22 ww. ustawy), gdy Wnioskodawca nie był zameldowany w przedmiotowym lokalu? 2. Czy w przypadku braku możliwości
1. Czy w wyniku przeprowadzonej transakcji, w wyniku której Wnioskodawczyni otrzymała rekompensatę przysługuje ulga meldunkowa? 2. Czy pomimo, że Zainteresowana nie złożyła stosownego oświadczenia w ustawowym terminie ma prawo skorzystać z ulgi meldunkowej?
Czy powyższe zwolnienie w podatku dochodowym dotyczy całej nieruchomości gruntowej, tj. zarówno gruntu jak i jego części składowej, czyli budynku?
Czy, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, Wnioskodawca ma prawo do zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 126, czyli do skorzystania z tzw. ulgi meldunkowej?
Czy zwolnienie od podatku przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (według przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących w 2007 i 2008 roku) przysługuje obojgu małżonkom, jeżeli w lokalu zameldowany był na stałe przez okres co najmniej 12 miesięcy tylko jeden z nich? oraz czy oświadczenie złożone przez jednego z małżonków, swoimi skutkami
Czy Wnioskodawczyni może skorzystać z ulgi meldunkowej, w sytuacji zamieszkiwania w sprzedanym budynku niepotwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały?
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ulgi meldunkowej.
1. Czy kwota uzyskana ze sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat od nabycia korzystać będzie w całości ze zwolnienia z opodatkowania 19% podatkiem dochodowym z uwagi na datę zakupu (w lutym 2007 roku)? 2. Czy nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku mimo nie przeznaczenia uzyskanych ze sprzedaży środków na cele mieszkaniowe?
Czy wnioskodawcę obowiązuje 14 dniowy termin do złożenia oświadczenia o spełnieniu warunków do skorzystaniu z tzw. ulgi meldunkowej?
Czy wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z ulgi meldunkowej?
1. Czy w tym przypadku znajdują zastosowanie przepisy o tzw. uldze meldunkowej określone w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w latach 2007-2008 ? 2. Czy dokonanie podziału geodezyjnego nieruchomości i sprzedaż kilku działek powstałych po podziale upoważnia Wnioskodawcę do skorzystania z tzw. ulgi meldunkowej?
należy stwierdzić, iż w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawczyni miała miejsce zamieszkania na terytorium Holandii, zatem w myśl art. 18 ust. 1 ww. Konwencji renta wypłacana osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie, czyli w przypadku Wnioskodawczyni w Holandii.
1. Czy zwolnienie od podatku przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (wg przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących w 2007 i 2008 roku) przysługuje obojgu małżonkom, jeżeli w lokalu zameldowany był na stałe przez okres co najmniej 12 miesięcy tylko jeden z nich? 2. Czy oświadczenie złożone przez jednego z małżonków, swoimi skutkami (zwolnieniem
opodatkowanie przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego
Czy w przedmiotowej sprawie stosownie do 21 ust 1 pkt 126 updof w brzmieniu obowiązującym do końca roku 2008- przychód ze zbycia części lokalu mieszkalnego, w którym zbywca był zameldowany na pobyt stały na okres niekrótszy niż 12 miesięcy, jeśli okres ten nie poprzedzał bezpośrednio dnia zbycia- zwolniony jest z podatku dochodowego?