Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.518.2023.3.MBN
Podatek od towarów i usług w zakresie wyliczenia limitu wartości sprzedaży zwolnienia podmiotowego z podatku VAT.
Podatek od towarów i usług w zakresie wyliczenia limitu wartości sprzedaży zwolnienia podmiotowego z podatku VAT.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej nieruchomości.
Możliwość zastosowania podmiotowego zwolnienia Wnioskodawcy wykonującego usługi z zakresu wykonywania projektów budowlanych, nadzoru budowlanego, pełnienia obowiązków kierownika budowy, wykonywania okresowych przeglądów technicznych budynków zaklasyfikowanych zgodnie z zapisami Polskiej Klasyfikacji Działalności pod numerami 71.11.Z i 71.12.Z, oraz wykonywania kosztorysów sklasyfikowanych pod numerem
Możliwość zastosowania podmiotowego od podatku w rozumieniu art. 113 ust. 1 ustawy o VAT dla świadczonych przez Wnioskodawcę usług rzeczoznawstwa majątkowego oraz wyceny nieruchomości
Możliwość zastosowania podmiotowego zwolnienia Wnioskodawcy wykonującego usługi z zakresu szacowania wartości nieruchomości, tj. operaty szacunkowe i opinie dla sądu oraz organów administracyjnych (bez doradztwa)
Prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ustawy.
Możliwość zastosowania podmiotowego zwolnienia Wnioskodawcy wykonującego usługi z zakresu szacowania wartości nieruchomości, tj. operaty szacunkowe i opinie dla sądu oraz organów administracyjnych (bez doradztwa)
Czy sporządzanie opinii na rzecz sądów w zakresie szacowania wartości nieruchomości oraz czynszu, w formie operatu szacunkowego i poza tą formą, jest doradztwem, a jeśli nie to czy Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego określonego przepisami prawa w art. 113 ust. 11 ustawy o VAT?
Czy wydając opinię dla sądu, prokuratury w konkretnej sprawie jako biegły sądowy, czyli osiągając przychód z czynności wykonywanych osobiście, a nie przychód z działalności gospodarczej traci się prawo do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym?
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, usług świadczonych przez rzeczoznawców biegłych. Czy do stawki ryczałtowej wynoszącej 0,8358 zł za 1 km przebiegu, stosowanej przez Wnioskodawcę będącego płatnikiem podatku VAT za dojazdy rzeczoznawców należy doliczać zawsze podatek VAT w wysokości 22%?
Czy uzyskane przez Wnioskodawcę przychody są kwotą brutto, od której podatnik jako podmiot podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powinien odprowadzać należny podatek VAT, czy też podatnik korzysta w tym zakresie ze zwolnienia w podatku od towarów i usług określonym w przepisie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług?
Czy w przypadku sprzedaży przez Spółkę komandytową gruntu wniesionego aportem wartość tego wkładu niepieniężnego, ustalona na podstawie wyceny rzeczoznawcy majątkowego sprzed dnia wniesienia, będzie stanowić dla wspólników koszt uzyskania przychodów?
Wnioskodawca pyta czy postąpił prawidłowo?
Kwestia obowiązku rejestracji jednostki jako podatnika podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy wykonując czynności polegające na sporządzaniu opinii lekarskich na zlecenie sądów, wartość sprzedaży tychże usług w 2004 r. nie przekroczyła kwoty odpowiadającej 10.000 euro.
Czy biegli sądowi i tłumacze przysięgli, którzy nie osiągnęli przychodów w wysokości 10.000 euro nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Czy biegli sądowi opracowujący opinie na zlecenie sądów dla potrzeb postępowań sądowych obowiązani są płacić podatek VAT od wynagrodzeń przyznanych im przez sądy?