Interpretacja indywidualna z dnia 17 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.613.2024.1.KF
Opodatkowanie przychodów uzyskanych po rozwiązaniu stosunku służbowego.
Opodatkowanie przychodów uzyskanych po rozwiązaniu stosunku służbowego.
Obowiązki płatnika z związku z wypłatą odpraw/odszkodowań, bądź które zostaną wypłacone na rzecz pracowników, którzy rozwiązali bądź rozwiążą umowę o pracę w trybie porozumienia stron na podstawie regulaminu.
Zastosowanie zwolnienia z opodatkowania dla wypłaconej odprawy.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku wypłatą świadczenia tj. odprawy emerytalnej.
Możliwość skorzystania z tzw. ulgi dla seniora.
Obowiązki płatnika w związku z ulgą dla seniora - wypłaconą odprawą emerytalną.
Skutki podatkowe zwrotu nienależnie pobranej odprawy.
Czy w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o CIT Spółka będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z likwidacją działu, w szczególności dobrowolnych odpraw dla pracowników
Obowiązki płatnika w związku z ustaleniem momentu powstania przychodu.
Otrzymana 27 października 2022 r. odprawa emerytalna nie korzysta ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, albowiem odprawa ta została Pani wypłacona dopiero po wypłacie pierwszej emerytury, której to emerytury wypłata miała miejsce wcześniej, tj. 17 października 2022 r.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania odprawy otrzymanej na podstawie wyroku sądu.
Zwolnienie odprawy emerytalnej z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Obowiązki płatnika w związku z możliwością zastosowania „ulgi dla pracujących seniorów”.
Zastosowanie tzw. ulgi dla pracujących seniorów.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Skutki podatkowe otrzymania odprawy pieniężnej
Czy otrzymane przez Wnioskodawczynię odszkodowanie i odprawa podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy koszty przedstawionych w stanie faktycznym wypłaconych pracownikom świadczeń dodatkowych, stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów? W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie 1, w jakim momencie wartość wypłaconych pracownikom świadczeń dodatkowych stanowić będzie koszt uzyskania przychodu?
w zakresie kosztów uzyskania przychodów (wynagrodzenia wypłacone lub pozostawione do dyspozycji pracownikom, za okres wypowiedzenia umowy o pracę, w sytuacji gdy pracownicy są w tym okresie zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy; odprawy; nagrody jubileuszowe, oraz wydatki na szkolenia dla zwalniających się pracowników)
Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów całość świadczeń należnych na podstawie PDO w związku z rozwiązaniem umów o pracę z pracownikami na mocy porozumienia stron w miesiącu rozwiązania stosunku pracy, mimo że wypłata tych środków częściowo będzie w roku następnym, co zgodne będzie z terminami wynikającymi z Regulaminu PDO?
Czy wypłacona w ostatnim dniu pracy Pracownika (28 marca 2013 r.), dodatkowa odprawa w wysokości 18-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego brutto w związku z rozwiązaniem umowy o pracę na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 1 Kodeksy pracy, będzie kosztem uzyskania przychodu w Spółce w miesiącu dokonania wypłaty, tj. w miesiącu marcu 2013 r.?
Czy wypłacona w 2012 r. kwota odpraw będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu za 2012 r. dla celów podatku dochodowego od osób prawnych?
Czy podatnik może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów odprawy wypłacone jednorazowo - w dacie ich wypłaty to jest w miesiącu rozwiązania umowy o pracę, a dodatkową odprawę płatną w ratach - w dacie postawienia raty do dyspozycji byłego pracownika?