Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.45.2024.1.PK
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów Nieruchomości przekazanej na rzecz Gminy.
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów Nieruchomości przekazanej na rzecz Gminy.
Ustalenie, czy zwolnienie z długu podmiotu powiązanego przez Spółkę polegające na umorzeniu zobowiązania z tytułu zapłaty części lub całości ceny sprzedaży nieruchomości będzie podlegało opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Czy Wnioskodawca, od 1 stycznia 2022 r., jest uprawniony do odliczania kosztów Usług Niematerialnych na podstawie art. 15e ust. 9 Ustawy o CIT, stosując przy tym zasadę, że nieodliczona kwota kosztów Usług Niematerialnych poniesionych w latach podatkowych 2018 - 2021 podlega odliczeniu w kolejnych 5 latach podatkowych (licząc od roku poniesienia kosztów Usług Niematerialnych) do wysokości skalkulowanego
Ustalenie przychodu ze sprzedaży nieruchomości (spłata hipoteki obciążającej nieruchomość nie zmniejsza przychodu).
Obowiązki płatnika w związku z powstaniem przychody z tytułu wygranej w loterii.
W zakresie skutków podatkowych związanych z planowaną sprzedażą działki (źródło przychodu na gruncie PIT).
Czy zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) Wnioskodawczyni może odliczyć zaciągnięty i spłacony w wysokości 126 341,61 zł kredyt na cele mieszkaniowe od otrzymanego przychodu w wysokości 400 000 zł, w sytuacji kiedy jego spłata nastąpiła zarówno przed jak i po sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego?
4. Czy koszty waloryzacji kaucji najemców lokali mieszkalnych możemy zaliczyć do kosztów z gospodarki zasobem mieszkaniowym? 5. Czy koszty z tytułu aktualizacji należności od najemców lokali mieszkalnych można zaliczyć do kosztów z gospodarki zasobem mieszkaniowym? 6. Czy odsetki od kredytów K.F.M. są kosztem z gospodarki zasobem mieszkaniowym?
Czy jednorazową opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości można zaliczyć do kosztu, o który zostanie pomniejszony przychód z tytułu zbycia nieruchomości?
Jaka jest data powstania przychodu z tytułu dzierżawy gruntu i budynków gospodarczych na cele rolne?
Czy przychód ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku można pomniejszyć o kwotę spłaconego kredytu zaciągniętego przez spadkodawcę?
Czy wnioskodawcę obejmuje zwolnienie z zapłaty podatku dochodowego 10% od wartości mieszkania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy sprzedaży mieszkania w zamian za uzyskanie prawa najmu lokalu mieszkalnego komunalnego zajmowanego przez osobę kupującą?
Czy transakcja zawarta na podstawie umowy przejęcia praw i obowiązków z dnia 19 kwietnia 2007r. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy w przypadku opisanym przez wnioskodawczynię zachodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?
oznaczone we wniosku numerami: 4. Czy koszty waloryzacji kaucji najemców lokali mieszkalnych możemy zaliczyć do kosztów z gospodarki zasobem mieszkaniowym?
Czy prawidłowym jest odliczenie od przychodów uzyskanych ze sprzedaży działek budowlanych, kosztów tzw. renty planistycznej, w przypadku wydania przez właściwy organ decyzji ustalającej wysokość tej opłaty.
Spółka jawna której współwłaścicielem jest podatnik jest wieczystym użytkownikiem nieruchomości gruntowej i właścicielem znajdujących się na niej budynków. Wspólnicy spółki jawnej zamierzają wydzielić geodezyjnie część nieruchomości i wnieść ją tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w zamian za co obejmie nowo utworzone udziały. Czy w wyniku objęcia udziałów
Jak rozliczyć przychody i koszty ich uzyskania w związku z uznaniem wyrokiem Sądu Arbitrażowego umowy między Podatnikiem a Gminą dotyczącej rozbudowy szkoły za nieważną i przyznaniem Spółce prawa do roszczenia z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia przez Gminę w związku z uzyskaną korzyścią majątkową w postaci rozbudowy szkoły?
Spółka wnosi o wyjaśnienie: 1) art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w kwestii sposobu ustalania wyniku na sprzedaży wierzytelności własnych, możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów strat z tego tytułu oraz sposobu wykazania tych strat w deklaracji podatkowej; 2) art. 12 ust. 4 pkt 2 w kwestii sposobu traktowania naliczonych odsetek w przypadku zbycia wierzytelności
Czy płacone przez najemcę opłaty eksploatacyjne za media w wynajmowanym lokalu mieszkalnym stanowić będą przychód ?
Pytanie dotyczy wystąpienia, po stronie właściciela mieszkania, przychodu z tytułu ponoszonych przez biorącego zwykłych kosztów utrzymania użyczonego lokalu (tj. opłat na rzecz wspólnoty i za dostarczane do mieszkania media), a tym samym obowiązku wykazywania ww. kwot w zeznaniu podatkowym. PB2/MK/RB-033-050-132/04, interpretacja Ministra Finansów
Spółka posiada rachunek dewizowy, na którym bank na koniec miesiąca dolicza odsetki od posiadanych środków, a w ciągu miesiąca pobiera prowizje bankowe za zrealizowane przelewy. Po jakim kursie przeliczyć odsetki i prowizje bankowe dla celów podatkowych i bilansowych? Czy te operacje są jednocześnie przychodem i zapłatą należności (odsetki) oraz kosztem i zapłatą zobowiązań (prowizje bankowe)?
Czy wskutek transakcji, w wyniku której Spółka nie przelewa środków na konto Wierzyciela, a zaspokojenie dotychczasowych Wierzycieli odbywa się poprzez spłatę zobowiązań przez osobę trzecią (Pożyczkodawcę), następuje podatkowa realizacja różnic kursowych powstałych w związku z odmiennym kursem waluty z dnia zaciągnięcia zobowiązań i dokonania przelewu środków na rachunek Wierzycieli?
Czy dokonanie korekty utworzonych wcześniej odpisów aktualizujących należności i zaliczonych w 2002 r. do kosztów uzyskania przychodów powoduje obecnie powstanie przychodu do opodatkowania?