Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.147.2024.1.MKA
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem i refakturowaniem Mediów.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem i refakturowaniem Mediów.
Uznanie refakturowania przez Wnioskodawcę na Najemców Lokali kosztów zużytych mediów za działalność gospodarczą i za czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, niekorzystające ze zwolnienia z tego podatku oraz prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki za zużycie mediów, które są następnie refakturowane na Najemców Lokali.
Obowiązek podatkowy – stosownie do art. 19a ust. 1 ustawy – powstaje/powstanie z chwilą wykonania usługi, za którą Najemcy przysługuje/będzie przysługiwało od Państwa wynagrodzenie. Z tytułu świadczenia usług na rzecz Najemcy mają/będą Państwo mieli prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z 86 ust. 10 ustawy w zw. z art. 86 ust. 10b ust. 1 ustawy, tj. w rozliczeniu
Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego dla refakturowania na najemców/dzierżawców dostawy mediów w postaci energii elektrycznej, ogrzewania, wody, odprowadzania ścieków i opłaty za wywóz nieczystości stałych.
Czy opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym wydatki na przeprowadzone Prace dostosowujące, należy traktować, jako koszt uzyskania przychodu w momencie jego poniesienia na podstawie art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy też wydatki te podwyższają wartość początkową Nieruchomości.
Sposób opodatkowania obciążeń za tzw. media w zakresie dostawy energii cieplnej wraz z podgrzaniem zimnej wody oraz odbiorem nieczystości stałych w związku z najmem lokalu użytkowego.
1. Czy w świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego poniesione przez Wnioskodawcę wydatki opisane na Fit - outy pierwotne i wtórne, które nie są rozliczane w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne, przeprowadzone pod konkretnego najemcę i odsprzedane mu, będą stanowić koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, o których mowa w art. 15 ust. 4b u.p.d.o.p. i należy je zaliczyć
Ustalenie czy: - wydatki poniesione w celu dostosowania powierzchni biurowych dla potrzeb Najemcy nie stanowią wydatków na ulepszenie środka trwałego (budynku) zwiększających jego wartość początkową, o których mowa w art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ani nie stanowią wydatków na składniki majątkowe, które stanowią środki trwałe, a w konsekwencji czy stanowią tzw. koszty
Czy koszty dachu nad głową Wnioskodawcy i żony, związane z umową najmu okazjonalnego zawartą notarialnie, wynoszące ponad 25 000 zł rocznie, można uznać za wydatki na własne cele mieszkaniowe?
Podatek od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu bezumownego korzystania z nieruchomości, powstania obowiązku podatkowego z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości oraz obowiązku wystawienia faktury.
określenie sposobu obciążania najemcy opłatami za media w związku ze świadczoną przez Wnioskodawcę usługą wynajmu lokalu mieszkalnego, zastosowanie zwolnienia od podatku dla opłat dotyczących lokalu mieszkalnego
Podatek od towarów i usług w zakresie określenia właściwej stawki podatku VAT dla odsprzedaży mediów najemcom lokali użytkowych, która miała miejsce do dnia 30 czerwca 2020 r.
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania opłat za korzystanie z energii elektrycznej, gazu, ogrzewania lokalu, a także opłat za wodę zimną i ciepłą oraz odbiór nieczystości płynnych (media) jako świadczeń odrębnych i niezależnych od usługi najmu oraz uznania opłat za odbiór nieczystości stałych jako świadczeń kompleksowych z usługą najmu, prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu mediów, obejmujących
powstanie obowiązku podatkowego w przypadku refakturowania pobieranych niezależnie od czynszu opłat za energię elektryczną, centralne ogrzewanie, opłaty stałej C.O. oraz C.W., opłaty za zużycie wody i odprowadzanie ścieków, - powstania obowiązku podatkowego od pobieranych opłat za wywóz nieczystości stałych.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu podatkowego.
moment powstania obowiązku podatkowego od pobieranych przez Wnioskodawcę odrębnie od czynszu opłat od podnajemców za dostawę energii elektrycznej, energii cieplnej, wody, za korzystanie z telefonów i łączy internetowych oraz za korzystanie z parkingów
opodatkowanie pobieranych przez Wnioskodawcę odrębnie od czynszu opłat: za dostawę energii elektrycznej, energii cieplnej, wody, za korzystanie z telefonów i łączy internetowych oraz za korzystanie z parkingów.
1. Czy kwoty Odstępnego uiszczone przez Spółkę na rzecz Zbywcy będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów Spółki proporcjonalnie do okresu trwania poszczególnych umów najmu? 2. Czy w przypadku, gdy umowa najmu zostanie zawarta na czas nieokreślony, kwoty Odstępnego będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia?
Przychodem do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5%, będą otrzymywane kwoty czynszu. Natomiast ponoszone przez wynajmującego należności z tytułu opłat za gaz, energię elektryczną oraz za wodę - skoro do ich ponoszenia zobowiązany będzie najemca nie będą stanowić przychodu ze źródła jakim jest najem i tym samym nie będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
1. Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kwoty pieniężnej przekazanej najemcy w ramach umowy najmu (zachęta do podpisania umowy najmu).2. Moment potrącenia ww. kwoty pieniężnej do kosztów uzyskania przychodów.
Skutki podatkowe zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu mieszkalnego.
Czy udzielenie bonifikaty przy wykupie mieszkania od Spółdzielni jest przychodem podlegającym opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Jakie są skutki podatkowe uzyskania bonifikaty przy nabyciu mieszkania zakładowego przejętego przez spółdzielnię mieszkaniową?
dot. możliwości i sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, wydatków z tytułu zwrotu nakładów poniesionych przez najemcę na budynek, o którym mowa we wniosku.