Interpretacja indywidualna z dnia 17 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.233.2024.1.DP
Skutki podatkowe wynikające ze zwrotu zwaloryzowanej kaucji mieszkaniowej.
Skutki podatkowe wynikające ze zwrotu zwaloryzowanej kaucji mieszkaniowej.
Dotyczy ustalenia, czy obowiązek podatkowy w podatku VAT wystąpi w dniu wydania lokalu oraz skutków podatkowych w podatku VAT zawarcia umowy rezerwacyjnej, przyjęcia opłaty rezerwacyjnej oraz przekazania opłaty rezerwacyjnej na rachunek powierniczy.
Moment powstania obowiązku podatkowego w związku ze sprzedażą lokalu.
Brak powstania obowiązku podatkowego w związku z otrzymaniem opłaty rezerwacyjnej oraz brak opodatkowania podatkiem VAT zatrzymanej przez Państwa części lub całości kwoty opłaty rezerwacyjnej w przypadku, gdy z winy Klienta nie dojdzie do zawarcia umowy deweloperskiej lub Innej umowy.
Brak opodatkowania wpłaconej przez klientów opłaty rezerwacyjnej oraz brak powstania obowiązku podatkowego z tytułu przekazania na wniosek klienta opłaty rezerwacyjnej na rachunek powierniczy i zatrzymania opłaty rezerwacyjnej w przypadku nie zawarcia umowy deweloperskiej z winy klienta
Czy otrzymanie przez Spółkę Kaucji rezerwacyjnej będzie powodowało powstanie obowiązku podatkowego w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2016.710 z późn. zm.)?
Podatek od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpłat dokonywanych przez nabywców na otwarty rachunek powierniczy oraz z tytułu wpłaty opłaty rezerwacyjnej.