Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.760.2024.1.MKA
Możliwość uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków na aranżację mieszkania.
Możliwość uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków na aranżację mieszkania.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.
Możliwość skorzystania ulgi mieszkaniowej.
W zakresie ustalenia czy wydatki na Prace dostosowujące należy zaliczać do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, w momencie ich poniesienia, na podstawie art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - zakup nieruchomości i remont.
Nakłady poniesione przez Wnioskodawcę na wynajmowaną nieruchomość, za które Spółka otrzyma Wynagrodzenie, stanowić będą koszty bezpośrednio związane z przychodami. Możliwe jest bowiem wskazanie strumienia przychodów, którego dotyczą ponoszone nakłady na wykonanie usługi na rzecz Wynajmującego.
Możliwość zastosowania zwolnienia wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do wydatków poniesionych na remont i wykończenie budynku mieszkalnego oraz na spłatę kredytu zaciągniętego na jego budowę.
Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości.
Czy opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym wydatki na przeprowadzone Prace dostosowujące, należy traktować, jako koszt uzyskania przychodu w momencie jego poniesienia na podstawie art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy też wydatki te podwyższają wartość początkową Nieruchomości.
Wydatki poniesione na prace remontowe związane z utrzymaniem nieruchomości wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej mogą zostać zakwalifikowane bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów tej działalności.
Cele mieszkaniowe z art. 21 ust. 1 pkt 131 a spłata kredytu na zbyty lokal mieszkaniowy, oraz zakup, wykończenie, urządzenie lokalu mieszkaniowego, zakup garażu
Do kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego, w rozumieniu art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można zaliczyć udokumentowane fakturami VAT nakłady zwiększające wartość tego lokalu, poczynione w czasie jego posiadania, tj. od dnia objęcia w posiadanie lokalu mieszkalnego, po protokolarnym odbiorze kluczy.
Wydatki poniesione począwszy od dnia odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego nabytego w drodze darowizny do majątku osobistego Wnioskodawczyni, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi odpłatne zbycie na spłatę kredytu zaciągniętego przez Wnioskodawczynię i jej małżonka, z którym pozostaje we wspólności majątkowej, na wybudowanie wraz z małżonkiem domu jednorodzinnego
Możliwość zaliczenia wskazanych we wniosku nakładów do kosztów uzyskania przychodu oraz uznania ich za koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodem.
1. Czy w związku z planowaną w 2018 r. spłatą kredytu zaciągniętego w roku 2004 na zakup i modernizację domu jednorodzinnego, stanowiącego współwłasność Wnioskodawcy i Jego Małżonki, środkami pochodzącymi z planowanej sprzedaży nieruchomości nabytej przez Wnioskodawcę w 2016 r. w drodze spadku, po zmarłej 25 sierpnia 2016 r. matce (do majątku osobistego), zastosowanie będzie miało prawo do zwolnienia
Czy prawidłowe jest uznanie wydatków związanych z pracami wymienionymi w pkt. 1,3 i 4 za prace remontowe zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów w dniu wystawienia faktury?
Czy należy refakturować wykonane w sierpniu 2004r. prace naprawcze na Spółkę z o.o. AAA oraz rozliczyć tak powstałą należność z kwotami zatrzymanej kaucji gwarancyjnej i wykazać przychody w miesiącu wystawienia faktury VAT ("refaktura")?Czy można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu kwotę netto faktur za refakturowne prace naprawcze w dacie wystawienia faktury na spółkę AAA Sp. z o.o?