Interpretacja indywidualna z dnia 27 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.280.2018.13.MR
Sposób rozliczenia szkód górniczych.
Sposób rozliczenia szkód górniczych.
Odszkodowanie otrzymane za poniesioną szkodę rzeczywistą, z uwagi na zmniejszenie wartości nieruchomości w związku ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego, którego podstawą wypłaty było wezwanie gminy do zapłaty, stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Skutki podatkowe wypłacenia przez dewelopera środków pieniężnych tytułem zwrotu, w okresie rękojmi, kosztów usunięcia usterek w zakupionym przez Wnioskodawczynię lokalu mieszkalnym.
Skutki podatkowe otrzymania odszkodowania z tytułu czasowego zajęcia nieruchomości rolnej.
Czy kwota pieniężna uzyskiwanego przez Wnioskodawcę odszkodowania jest wyłączona spod przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako przychód z działalności rolniczej na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2018 roku poz. 200) czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT)?
Skutki podatkowe otrzymania odszkodowania za szkody w uprawach rolnych.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.
Czy dokonany przez Spółkę zwrot wydatków poniesionych przez Gminę na wypłatę Odszkodowań (wypłacanych przez Spółkę w okolicznościach opisanych w niniejszym Wniosku), stanowi dla niej koszt uzyskania przychodów w dacie poniesienia tego wydatku?
Czy Wnioskodawczyni będzie zobowiązana do zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia otrzymanego za udostępnienie nieruchomości (służebność gruntowa)?
Czy wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu, w części stanowiącej odszkodowanie należne właścicielowi nieruchomości za zmniejszenie jej wartości związane z istniejącą na niej infrastrukturą przesyłową, podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 3 lub 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy otrzymane odszkodowanie za przedwczesny wyrąb drzew owocowych w wysokości 18 528 zł, z gruntu będącego częścią gospodarstwa rolnego Wnioskodawcy, może być wolne od podatku dochodowego, zgodnie z dyspozycją art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy w świetle przepisu art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego jest odszkodowanie za szkody w gruncie rolnym w wyniku prowadzenia na nim prac budowlanych przy budowie rurociągu?
Czy otrzymane odszkodowanie za przedwczesny wyrąb drzew owocowych w wysokości 3 593 zł, z gruntu będącego częścią gospodarstwa rolnego Wnioskodawczyni, może być wolne od podatku dochodowego, zgodnie z dyspozycją art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy otrzymane odszkodowanie za przedwczesny wyrąb drzew owocowych z gruntu będącego częścią gospodarstwa rolnego może być wolne od podatku dochodowego zgodnie z dyspozycją art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych?
Czy wypłacona kwota tytułem zwrotu kosztów usunięcia usterek faktycznie poniesionych przez kupującego i związanych z usunięciem wad zaistniałych w okresie rękojmi w sprzedanym lokalu stanowi przychód po stronie kupującego, a w konsekwencji, czy sprzedający słusznie wystawił informację PIT-8C?
Czy w opisanym stanie faktycznym odszkodowanie wypłacone Wnioskodawczyni i Jej ojcu na podstawie zawartej w dniu 17 września 2015 r. umowy cywilnoprawnej przez Przedsiębiorstwo Spółka akcyjna jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy wypłacone Wnioskodawcy odszkodowanie z tytułu strat poniesionych w drzewostanie na działkach będących częścią Jego gospodarstwa rolnego podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy otrzymane odszkodowanie za przedwczesny wyrąb drzew owocowych i leśnych z gruntu, będącego częścią gospodarstwa rolnego Wnioskodawcy, może być wolne od podatku dochodowego zgodnie z dyspozycją art. 21 ust. 1 pkt 120?
w zakresie skutków podatkowych otrzymania kwoty z tytułu obowiązku naprawienia szkody określonej w wyroku sądu
podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania odszkodowania z tytułu poniesionych strat w uprawach rolnych i drzewostanie
podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym otrzymanego odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzew owocowych
Czy od otrzymanego odszkodowania za zniszczone jabłonie, maliny i porzeczki należy zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych, czy też zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienione wyżej odszkodowania jest wolne od podatku?
podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym odszkodowania otrzymanego za przedwczesny wyrąb drzew owocowych