Interpretacja indywidualna z dnia 27 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.127.2024.1.DR
W zakresie skutków podatkowych zasiedzenia służebności gruntowej.
W zakresie skutków podatkowych zasiedzenia służebności gruntowej.
Skutki podatkowe nabycia gruntów rolnych w drodze zasiedzenia.
Czy Wnioskodawczyni jako jedyny spadkobierca po śmierci cioci powinna zgłosić i dokonać zapłaty podatku od spadku od części działki nabytej drogą zasiedzenia przez zmarłego męża cioci na mocy postanowienia Sądu z 2023 r.?
W zakresie skutków podatkowych zasiedzenia udziału w nieruchomości.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości - sprzedaż nieruchomości w części wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej, po upływie 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu likwidacji działalności gospodarczej.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Podatek od towarów i usług w zakresie braku uznania za podatnika przy sprzedaży działki oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem działki.
Skutki podatkowe sprzedaży udziału w nieruchomościach oraz nieruchomości - działki
Podatnik/Opodatkowanie/Dostawa nieruchomości
Podatnik/Opodatkowanie/Dostawa nieruchomości
skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze zasiedzenia
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości nabytej przez zasiedzenie.
Czy Wnioskodawczyni powinna złożyć zeznanie podatkowe oraz uiścić podatek od nabycia prawa własności nieruchomości przez zasiedzenie przez jej ojca, która to nieruchomość wchodzi w skład spadku po nim i którą to nieruchomość Wnioskodawczyni nabyła w drodze dziedziczenia (z chwilą otwarcia spadku), co zostało potwierdzone aktem poświadczenia dziedziczenia?
Sprzedaż udziału w nieruchomości nabytej przez spadkobiercę w drodze zasiedzenia.
Nabycie w drodze zasiedzenia nieruchomości, którą Wnioskodawca uprzednio nabył w spadku, spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn.
Skutki podatkowe zawiedzenia nieruchomości przez spadkodawców w sytuacji gdy nie zostało jeszcze przeprowadzone postępowanie spadkowe.
Wobec wyżej przytoczonych przepisów prawa należy stwierdzić, że nabycie przez Wnioskodawczynię przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w dniu 2 stycznia 2010 roku. W związku z tym bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, tj. końca 2010 roku. W związku z powyższym
1) Czy udział 1/3 w działce, którą odziedziczyła Wnioskodawczyni, stała się jej własnością w momencie dziedziczenia (28 stycznia 2010 r.), czy też z chwilą postanowienia o zasiedzeniu (23 lipca 2014 r.)? 2) Od której daty Wnioskodawczyni powinna liczyć upływ pięciu lat od nabycia i czy jest zobowiązana uiścić podatek od przychodu ze sprzedaży (19%), czy jest z niego zwolniona?
skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości
Kiedy Wnioskodawczyni nabyła nieruchomość na podstawie zasiedzenia i czy nabycie to podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych?
Aby dana nieruchomość mogła korzystać ze zwolnienia winna stanowić część gospodarstwa rolnego. Z treści wniosku wynika, iż rodzice Wnioskodawcy na tych działkach prowadzili gospodarstwo rolne. Jeżeli zatem działki, których nabycie nastąpi w drodze zasiedzenia stanowiły w momencie nabycia część gospodarstwa rolnego, to znajdzie do nich zastosowanie powołane przez Wnioskodawcę zwolnienie z art. 4 ust
Czy pięcioletni termin z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upływa z dniem 31 grudnia 2017 r.?
Kiedy Wnioskodawczyni nabyła nieruchomość na podstawie zasiedzenia i czy nabycie to podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych?