Interpretacja indywidualna z dnia 12 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.385.2024.2.IM
Indywidualna stawka amortyzacyjna w wysokości 10% od budynków przemysłowych.
Indywidualna stawka amortyzacyjna w wysokości 10% od budynków przemysłowych.
Stawka amortyzacji w odniesieniu do budynków używanych w warunkach pogorszonych.
Czy Wnioskodawca powinien traktować 3 segmenty Budynku jako jeden środek trwały? Czy Wnioskodawca może amortyzować budynek przy zastosowaniu indywidualnej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10 % rocznie?
w zakresie ustalenia czy w związku z nabyciem budynku handlowo-usługowego zakwalifikowanego do rodzaju 103 KŚT Budynki handlowo-usługowe, spełniającego wymogi definicji środków trwałych używanych określonej w art. 16j ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a następnie oddanego do używania i po raz pierwszy wprowadzonego do ewidencji, Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania
w zakresie ustalenia czy w związku z nabyciem budynku hotelowego, podobnego budynku krótkotrwałego zakwaterowania z wyłączeniem hoteli robotniczych, domu wypoczynkowego, innego budynku zakwaterowania turystycznego, restauracji, baru, stołówki lub niemieszkalnego budynku koszarowego zakwalifikowanego do rodzaju 109 KŚT Pozostałe budynki niemieszkalne, który spełnia wymogi definicji środków trwałych
Możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej zgodnie z art. 16j ust. 1 pkt 4 updop dla używanego budynku niemieszkalnego
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie prawnych w zakresie możliwości zastosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych do zakupionego w 2015 r. budynku.
Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym dopuszczalne jest ustalenie dla przedmiotowego budynku indywidualnej stawki amortyzacyjnej, wynikającej z zastosowania skróconego okresu amortyzacji, nie krótszego jednak niż 3 lata?
Czy prawidłowym jest stosowanie przez Spółkę do wyżej wymienionych używanych budynków wraz z parkingami je obsługującymi podwyższonej stawki amortyzacji wynoszącej 33,33% rocznie.
w przedmiotowej sprawie sprzedaż lokalu suszarni oraz części korytarza, mimo iż jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT w związku z § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia, bowiem w stosunku do przedmiotowych pomieszczeń Wnioskodawca nie miał uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu
Czy zasady amortyzacji w odniesieniu do nabytych w ramach aportu przedsiębiorstw używanych budynków i budowli powinny zostać określone zgodnie z art. 16j ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu z dnia 31 grudnia 2006 r. oraz czy powinny być one kontynuowane także w kolejnych latach podatkowych?
Możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej budynku używanego, który został zakwalifikowany przez Wnioskodawcę do rodzaju 103 Klasyfikacji Środków Trwałych
Czy prawidłowe jest zastosowanie okresu amortyzacji dla przedmiotowego budynku 10 lat, przy zastosowaniu jako dowodu używania budynku oświadczeń osób zatrudnionych w podmiotach, które używały w budynku?
1. Czy w przypadku nabycia nieruchomości (spełniającej definicję używanego środka trwałego zgodnie z art.16j ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), obejmującej obiekt handlowo - usługowy (samodzielny sklep), który jest wymieniony w rodzaju 103 Klasyfikacji, możliwe jest ustalenie indywidualnego okresu amortyzacji dla takiego obiektu, zgodnie z art. 16j ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku
Czy budynek, o którym mowa, można amortyzować przez okres 3 lat, biorąc pod uwagę, że jest on zdatny do użytku, używany, po raz pierwszy wprowadzony do ewidencji środków trwałych i został wymieniony w rodzaju 109 Klasyfikacji Środków Trwałych?
Sprzedając przedmiotowy budynek, wnioskodawca powinien wystawić fakturę VAT. Z uwagi na to, że sprzedaż budynku będzie zwolniona z podatku od towarów i usług (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy), faktura powinna być wystawiona bez tego podatku. Oprócz faktury transakcja powinna być również udokumentowana aktem notarialnym.
2. Czy podatnik postąpił prawidłowo opodatkowując dostawę budynków i budowli stanowiących składniki przedsiębiorstwa nabytego w drodze aportu na zasadach ogólnych?
Czy w związku z nakładami poniesionymi na ulepszenie środka trwałego (budynku niemieszkalnego), wykorzystywanego dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, poprzez jego rozbudowę i modernizację, skutkującymi podwyższeniem jego wartości początkowej, podatnik uprawniony jest do zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej właściwej dla amortyzowanego środka trwałego?
Czy możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od budynków zakwalifikowanych do sprzedaży i aktualnie niewykorzystywanych oraz od budynków niewykorzystywanych, ale nie zakwalifikowanych do sprzedaży?
Pytanie dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej amortyzacji zaliczonego do środków trwałych używanego budynku handlowo-usługowego stanowiącego współwłasność podatnika w okresie trzyletnim.
Czy jest możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji w stosunku do używanego i ulepszonego budynku, po raz pierwszy wprowadzonego do ewidencji środków trwałych?
Czy prawidłowo zastosowano indywidualna stawkę amortyzacyjną w odniesieniu do wprowadzonego po raz pierwszy do Ewidencji Środków Trwałych budynku wolnostojącego, wykorzystywanego obecnie jako sklep, a wcześniej jako restaurację ?
Czy w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego budynek używany, wpisany do rejestru zabytków i objęty indywidualną ochroną konserwatorską, wymieniony w grupie 1 podgrupie 10 rodzaju 109 Klasyfikacji Środków Trwałych, można amortyzować przy zastosowaniu indywidualnej stawki amortyzacyjnej, w której okres amortyzacji nie będzie krótszy niż 36 miesięcy ? Jaka stawka jest właściwą dla w/w nieruchomości
Czy nakłady poniesione na adaptację budynku na pomieszczenia produkcyjne, szatnię i kotłownię stanowić będą w całości adaptację i modernizację budynku podwyższającą jego wartość i odpisywaną w koszty poprzez odpisy amortyzacyjne, czy też część z nich stanowić będzie remont i można je będzie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w okresie ich poniesienia ? Jaką stawkę amortyzacji zastosować do nakładów