Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.847.2023.2.KP
Ustalenie terminu, od którego należy liczyć okres 5 lat przy zbyciu nieruchomości.
Ustalenie terminu, od którego należy liczyć okres 5 lat przy zbyciu nieruchomości.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości po podziale majątku wspólnego małżonków.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Za datę nabycia przez Zainteresowanych – zabudowanej następnie budynkiem - nieruchomości należy przyjąć rok, w którym nastąpiło jej nabycie do majątku wspólnego małżonków. W konsekwencji, odpłatne zbycie nieruchomości nie będzie stanowiło dla Zainteresowanych źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż zbycie
Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od części nieruchomości, którą nabył w wyniku notarialnej umowy podziału części majątku wspólnego?
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Czy po rozwodzie i podziale majątku wspólnego Wnioskodawca musi zapłacić podatek od zbycia nieruchomości nabytych w trakcie małżeństwa w ustawowej wspólności majątkowej?
Czy na gruncie przepisów o podatku dochodowym Wnioskodawczyni zobowiązana będzie uiścić podatek od sprzedaży nieruchomości w 2019 r.?
Skutki podatkowe w związku ze sprzedażą nieruchomości
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego wraz z miejscem garażowym.
Planowana sprzedaż nabytej wraz z małżonkiem w 2000 r. nieruchomości, która po podziale majątku wspólnego w 2009 r. stała się wyłączną własnością Wnioskodawczyni, nie będzie stanowić źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy
Odpłatne zbycie przez Wnioskodawcę nieruchomości (po dokonaniu podziału majątku), z zastrzeżeniem, że nie nastąpiło w wykonywaniu działalności gospodarczej, nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego po dokonaniu podziału majątku wspólnego małżonków.
Czy u Wnioskodawczyni powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego w wyniku zdarzenia, którego następstwem będzie tzw. zwolnienie jej z długu - jako przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy?
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości po rozwodzie i podziale majątku wspólnego
Czy Wnioskodawczyni musi złożyć deklarację PIT-39 do 30 kwietnia 2019 r. i zapłacić podatek od sprzedaży tego mieszkania?
Czy w świetle powyżej przedstawionego stanu faktycznego podatek dochodowy z tytułu odpłatnego zbycia przez Wnioskodawczynię w dniu 19 grudnia 2016 r. nieruchomości 2 jest należny czy jest nienależny, a jeżeli tak to od jakiej kwoty i w jakiej wysokości?
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości po rozwodzie.
Czy w związku ze sprzedażą nieruchomości przed upływem 5 lat licząc od dnia nabycia &½ części nieruchomości uzyskanej wskutek podziału majątku wystąpi obowiązek rozliczenia podatkowego wskazanego udziału przez Wnioskodawczynię?
Sprzedaż w roku 2018 przedmiotowej nieruchomości nie stanowi dla Wnioskodawcy źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż zbycie to zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku 2003, w którym nastąpiło nabycie tego lokalu, tj. po dniu 31 grudnia 2008 r.
Czy sprzedając nieruchomość po 1 stycznia 2019 roku Wnioskodawca jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych?
1. Za jaką datę należy przyjąć nabycie przedmiotowych nieruchomości przez podatnika - w całości 2 lutego 2010 r. czy tez w części (50%) 2 lutego 2010 r. oraz w drugiej części (50%) 29 maja 2013 r.? 2. Czy dokonaną w 2017 r. sprzedaż nabytych w 2010 r. do majątku wspólnego małżonków (w 2013 r. przynależnych podatnikowi na podstawie umowy rozdzielczości majątkowej) nieruchomości należy opodatkować podatkiem
Czy w stanie faktycznym opisanym wyżej, zbycie przez Wnioskodawczynię przedmiotowego lokalu mieszkalnego skutkuje powstaniem przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i rodzi obowiązek podatkowy w tym podatku?