Jaka obowiązuje stawka VAT na usługę wybudowania budynku mieszkalnego wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi
Po sprzedaży mieszkań na wybudowanym osiedlu deweloper pozostaje właścicielem budowli stanowiących infrastrukturę osiedla (chodniki wewnątrzosiedlowe, drogi, parkingi). Nieodpłatnie korzystają z niej mieszkańcy osiedla. Czy w podatku od nieruchomości infrastruktura ta jest traktowana jako związana z działalnością gospodarczą dewelopera?
Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską z 7 kwietnia 2011 r. (nr SPS-023-21796/11) uznał, że nieodpłatne przekazanie infrastruktury drogowej na rzecz gminy podlega VAT, w sytuacji gdy przy nabyciu towarów VAT podlegał odliczeniu. Przyjęcie innego rozwiązania byłoby niezgodne z przepisami dyrektywy 2006/112/WE i orzecznictwem ETS. Wyjaśnienia MF przedstawiamy poniżej.
Trybunał Sprawiedliwości UE zgodził się na odliczenie VAT naliczonego w fakturach dokumentujących wydatki na infrastrukturę przekazaną do nieodpłatnego użytku publicznego, która dopiero w przyszłości może pozwolić na prowadzenie działalności opodatkowanej VAT. Takie stanowisko TSUE zajął w wyroku z 22 października 2015 r. w sprawie C 126/14 (Sveda UAB).
W czerwcu br. NSA podjął trzy uchwały, które rozstrzygają problemy interpretacyjne dotyczące stawki VAT na trwałą zabudowę, infrastrukturę towarzyszącą oraz czy jednostki organizacyjne gminy są podatnikami VAT.
Prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych oraz budowlano-remontowych. W jej ramach budujemy budynki mieszkalne jednorodzinne oraz wielorodzinne. Wykonywane prace obejmują nie tylko budowę samych budynków, ale i wykonanie ogrodzenia, ścieżek, podjazdów do garażu, trawników. W związku z tym mam pytanie: jaką stawkę podatku od towarów i usług powinienem stosować do wykonania: 1)
Wykonujemy remont siłowni w budynku domu studenckiego. Jaką stawkę VAT zastosować? Chodzi o przerobienie szatni domu studenckiego na siłownię. Jaką stawkę VAT należy stosować w przypadku remontu pokoi w domu studenckim? Umowa obejmuje również remont chodnika (przejścia między budynkami domów studenckich). Cała oferta była na 7% VAT. Czy powinniśmy wyodrębnić remont chodnika i opodatkować go stawką
Począwszy od zmiany przepisów ustawy o VAT, które obowiązują od 1 stycznia 2008 r., wybór właściwej stawki opodatkowania VAT na przyłącza do budynków i lokali mieszkalnych stanowi dla podatników nie lada wyzwanie. Przepisy są niejednoznaczne, Minister Finansów interpretuje je na niekorzyść podatników, a sądy administracyjne (w tym również NSA) niestety nie prezentują jednolitego podejścia. Stawia to
Jaką stawką VAT opodatkować usługę wykonania przyłącza wodociągowego do budynku mieszkalnego? Czy powinna to być stawka przewidziana dla infrastruktury towarzyszącej?
Z jaką stawką VAT należy wykonywać usługi w budownictwie mieszkaniowym PKOB 112 związane z czyszczeniem, udrażnianiem pionów kominowych i instalacji wentylacji (PKWiU 747015) oraz remontami i modernizacją, np. montażem nasad kominowych, uszczelnianiem przewodów kominowych, stawianiem nowych przewodów kominowych, montażem systemów napowietrzających (PKWiU 45.33.12-00, 45.25.62-00) itp.? Co oznacza określenie