Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-06-15

Jaka stawka VAT na przyłącza do budownictwa mieszkaniowego

Począwszy od zmiany przepisów ustawy o VAT, które obowiązują od 1 stycznia 2008 r., wybór właściwej stawki opodatkowania VAT na przyłącza do budynków i lokali mieszkalnych stanowi dla podatników nie lada wyzwanie. Przepisy są niejednoznaczne, Minister Finansów interpretuje je na niekorzyść podatników, a sądy administracyjne (w tym również NSA) niestety nie prezentują jednolitego podejścia. Stawia to podatników w bardzo niekorzystnej sytuacji.

1. Analiza przepisów ustawy o VAT

Problem związany z wyborem właściwej stawki VAT na przyłącza do lokali mieszkalnych pojawił się wraz ze zmianą przepisów w 2008 r. Do 31 grudnia 2007 r. obowiązywała bowiem regulacja, zgodnie z którą do tego dnia, począwszy od dnia przystąpienia Polski do UE, 7% stawką VAT objęte były roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Począwszy od 2008 r. ustawodawca zniósł ww. przepis i wprowadził nowe unormowania w ustawie o VAT dotyczące budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (art. 41 ust. 12, 12a, 12b i 12c ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2008 r.). Ponadto w kolejnych rozporządzeniach wykonawczym do ustawy o VAT, obowiązujących do końca 2010 r., wprowadzono przepis, który nakazywał opodatkowanie 7% stawką VAT wszystkich tych robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego (lub ich części), które nie zostały opodatkowane tą stawką zgodnie z przepisami ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00