Interpretacja indywidualna z dnia 13 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.898.2021.2.KS
powstanie przychodu z tytułu zwrotu odsetek od kwoty uiszczonej tytułem poręczenia majątkowego w sytuacji orzeczenia przepadku poręczenia majątkowego (co obejmuje również odsetki)
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 października 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z orzeczeniem przepadku poręczenia majątkowego. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 grudnia 2021 r. (wpływ 6 grudnia 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Sąd Okręgowy w X Wydział Karny stosuje środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego (na podstawie art. 266 i art. 268 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego; Dz. U. z 2021 r. poz. 534 ze zm.). Wskazaną kwotę osoba fizyczna wpłaca na rachunek sum depozytowych Sądu Okręgowego tytułem poręczenia majątkowego.
Od kwoty poręczenia w związku z jej pozostawaniem w depozycie naliczane są odsetki, które w razie zwolnienia depozytu są wypłacane wraz z kwotą poręczenia na rzecz wpłacającego. W razie orzeczenia przepadku poręczenia majątkowego na rzecz Skarbu Państwa, suma wpłaconego poręczenia wraz z naliczonymi od niej odsetkami, ulega przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa. W tym stanie rzeczy osoba fizyczna, wpłacająca poręczenie majątkowe, nie otrzymuje zwrotu wpłaconej kwoty ani naliczonych od niej odsetek z tytułu pozostawania kwoty w depozycie.