Data publikacji: 07.07.2003
Opodatkowanie usług hotelarskich
Opodatkowanie na zasadach ogólnych czy w formie zryczałtowanej? Kiedy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a kiedy karta? Komu przysługuje zwolnienie od podatku?
Marta Małecka
prawo.autorzy@infor.pl
W ostatnich czasach hotelarstwo stało się bardzo popularną formą zarobkowania. W miejscowościach wypoczynkowych na terenie całego kraju coraz więcej osób oferuje pokoje do wynajęcia. W 2003 r. - w związku ze zmianami, jakie wprowadziła nowela do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - nastąpiły znaczne zmiany w zasadach opodatkowania przychodów ze świadczenia usług hotelarskich.
Opodatkowanie na zasadach ogólnych czy w formie zryczałtowanej?
Podstawową formą opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej jest opodatkowanie według skali podatkowej, na mocy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast opodatkowanie jedną z form zryczałtowanych: ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych bądź kartą podatkową, jest fakultatywne i następuje zawsze na wniosek podatnika.
Każda z tych form ma swoje wady i zalety. Przy prowadzeniu działalności opodatkowanej na zasadach ogólnych istnieje możliwość pomniejszania dochodu do opodatkowania o poniesione koszty. W przypadku form zryczałtowanych nie jest to możliwe, tak więc wydatki poniesione na wodę, ogrzewanie i oświetlenie kwater, środki czystości itp. nie będą uwzględniane przy obliczaniu należnego podatku. „Ryczałtowcy” i „kartowicze” nie mają prawa do wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Opodatkowanie w formach zryczałtowanych nie daje też prawa do opodatkowania się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Biorąc jednak pod uwagę, że zarówno ryczałt, jak i karta są uproszczonymi formami opodatkowania oraz uwzględniając stawki opodatkowania w formach zryczałtowanych, dla wielu podatników będą to atrakcyjne formy rozliczania się z fiskusem. Przychody te nie kumulują się z pozostałymi przychodami i dochodami podatnika i nie wpływają na progresję podatkową.