Kto decyduje o tym, że firma stosuje uproszczenia właściwe dla jednostek mikro?
Firma spełnia warunki do zastosowania uproszczeń właściwych dla jednostki mikro. Czy o tym, że będą one stosowane, może zdecydować kierownik tej jednostki?
Firma spełnia warunki do zastosowania uproszczeń właściwych dla jednostki mikro. Czy o tym, że będą one stosowane, może zdecydować kierownik tej jednostki?
27 września 2017 r. został przedstawiony projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym.
Ministerstwo Finansów poinformowało o trwających pracach nad projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości i ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (projekt UC46 z 6 października 2016 r., dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji - www.rcl.gov.pl). Głównym powodem wprowadzenia planowanych zmian jest konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego jeszcze w 2016 r. dyrektywy UE ws. raportowania
W 2016 r. więcej jednostek może skorzystać z uproszczenia polegającego na możliwości niestosowania przepisów rozporządzenia o instrumentach finansowych. Aby z niego skorzystać, wystarczy bowiem, by jednostka nie przekroczyła w 2015 r. co najmniej dwóch z trzech wymienionych w ustawie o rachunkowości wielkości progowych. Dotychczas z uproszczenia tego mogły korzystać tylko te jednostki, które nie miały
Każda jednostka podlegająca przepisom ustawy o rachunkowości powinna w momencie otwarcia ksiąg rachunkowych posiadać opracowane i zatwierdzone przez kierownika jednostki własne zasady (politykę) rachunkowości.
Bardzo często można zetknąć się z sytuacją, że niezależnie od tego, na jak długo przewidziany jest okres użytkowania danego składnika majątku, jedynym kryterium kwalifikacji jest jego wartość początkowa. Jeśli nie przekracza ona 3500 zł, uznawana jest bezpośrednio za koszt. Dla celów bilansowych obowiązują jednak nieco inne zasady.
Ustawa o rachunkowości obowiązuje wszystkie jednostki prowadzące księgi rachunkowe, różniące się między sobą pod względem formy prawnej, wielkości, rodzaju prowadzonej działalności, organizacji i innych istotnych cech. Z tego powodu ustawa zawiera przepisy, na podstawie których istnieje możliwość wyboru najkorzystniejszych rozwiązań spośród alternatywnych możliwości dopuszczonych do stosowania. Ponadto