Szkolenie bhp po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego
Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego pracodawcy powinni zadbać o wykonanie zaległych szkoleń bhp i badań profilaktycznych pracowników. Termin upłynie 28 grudnia 2023 r.
Pracodawcy zakwalifikowani do grupy zawodowej, dla której określono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka, mają mniejsze obowiązki w zakresie bhp. Od 1 stycznia 2019 r. nie muszą już zapewniać szkolenia okresowego bhp pracownikom administracyjno-biurowym.
Od 1 stycznia 2019 r. pracodawcy są zwolnieni z przeprowadzania okresowych szkoleń bhp dla pracowników administracyjno-biurowych. Natomiast zadania służby bhp mogą wykonywać pracodawcy zatrudniający do 50 pracowników, a nie, jak dotychczas, do 20 pracowników.
Mamy pracownika, który u nas w zakładzie jest zatrudniony na 1/2 etatu. W spółce "córce" wykonuje analogiczne prace. Czy musi on odbyć szkolenie okresowe bhp osobno w każdej ze spółek, jeżeli posiada aktualne zaświadczenie o ukończeniu takiego szkolenia z pierwszej spółki?
W sierpniu tego roku skierowaliśmy pracowników na szkolenie okresowe. Odbyło się ono 17 sierpnia, a wyniki pracownicy otrzymali trzy dni później. Na zaświadczeniu o odbyciu szkolenia jest data 3 września. Kiedy w związku z tym pracownicy powinni mieć kolejne szkolenie? Od której daty liczyć wymagany okres?
Wysłaliśmy naszych pracowników na szkolenie okresowe. Pracownicy dostarczyli nam zaświadczenia o ukończeniu szkolenia na zaświadczeniach, które nie były dedykowane tego typu szkoleniom. Czy możemy je uznać?
W naszej niedużej firmie nie mamy możliwości skompletowania z kadry menedżerskiej grupy szkoleniowej w celu odbycia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przeprowadzanie następujących po sobie szkoleń, w których uczestniczyłoby po kilka osób w grupie znacznie podnosi koszty szkolenia. Na tak wysokie wydatki firma nie może sobie pozwolić. W jaki sposób możemy poradzić sobie
Prowadzimy szkolenia bhp w formie e-learningu. Nasz nowy specjalista ds. bhp zakwestionował taką formę szkoleń. Czy ma on rację - pyta Czytelnik z Łodzi.
Firma organizuje szkolenia bhp w formie e-learningu. Czy jest to prawidłowe? Dowiedzieliśmy się bowiem, że szkolenia bhp nie zawsze mogą się odbywać w tej formie.
Nasza firma dostała sporo nowych zleceń i zatrudniliśmy dyrektora oraz kierownika projektu. Jakie szkolenia bhp trzeba przeprowadzać dla tych osób? Czy kadra zarządzająca powinna przechodzić takie same szkolenia bhp jak pozostali pracownicy?
Jesteśmy firmą świadczącą usługi budowlane. Zatrudniliśmy w tym miesiącu dwóch nowych pracowników. Jak prawidłowo ująć w księgach rachunkowych koszty obowiązkowego szkolenia BHP? Czy możemy je zakwalifikować jako koszty podatkowe?
Dyrektor naszego szpitala jest zatrudniony na umowę o pracę. Podobnie jego zastępcy. Czy osoby te powinny przejść szkolenie okresowe dla pracodawców, czy osób kierujących pracownikami?
Chcemy w naszej firmie przeprowadzić szkolenia bhp w formie e-learningu. Czy jest to w ogóle możliwe?
Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkolenie okresowe jest przeznaczone dla pracowników, którzy odbyli już szkolenie wstępne (instruktaż ogólny, instruktaż stanowiskowy i szkolenie podstawowe).