Artykuł
Szkolenia bhp po zmianach przepisów od 1 stycznia 2019 r.
Pracodawcy zakwalifikowani do grupy zawodowej, dla której określono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka, mają mniejsze obowiązki w zakresie bhp. Od 1 stycznia 2019 r. nie muszą już zapewniać szkolenia okresowego bhp pracownikom administracyjno-biurowym.
Szkolenie wstępne zapewnia uczestnikom zapoznanie się m.in. z podstawowymi przepisami bhp oraz czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą. Szkolenie okresowe ma na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bhp oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.
Wyjątki w zakresie wstępnych szkoleń bhp
Zasadą jest, że nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do wykonywania której nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, jak również dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp. Obowiązkiem pracodawcy jest zatem zapewnienie przeszkolenia pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie.
Istnieje wyjątek w zakresie konieczności zapewnienia pracownikowi wstępnego szkolenia bhp. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
W związku z tą regulacją w praktyce pojawiają się jednak istotne wątpliwości. Przepisy nie wyjaśniają bowiem, czym jest zatrudnienie na tym samym stanowisku bezpośrednio przed nawiązaniem kolejnej umowy o pracę. Wątpliwość pojawia się przy rozpatrywaniu, czy zatrudnienie bezpośrednie na poprzednim stanowisku to zatrudnienie „z dnia na dzień”, czy może chodzi o stanowisko pracy, na którym pracownik pracował wcześniej, zakładając, że w międzyczasie pracodawca nie zatrudnił go przy innej pracy.
Przykład
Pracownik był zatrudniony u pracodawcy na stanowisku robotnika budowlanego na podstawie umowy na czas określony. Umowa o pracę rozwiązała się wraz z upływem okresu, na jaki była zawarta. Następnie pracownik przez 6 miesięcy nigdzie nie pracował. Po upływie powyższego okresu pracodawca zwrócił się do byłego pracownika z propozycją zatrudnienia na wcześniej zajmowanym stanowisku pracy. Pracodawca uwzględniając fakt, iż powierza pracę na stanowisku, które pracownik zajmował wcześniej, bezpośrednio przed przerwą w zatrudnieniu, odstąpił od przeprowadzenia szkolenia wstępnego bhp. Należy uznać, że postępowanie pracodawcy było nieprawidłowe. Mimo braku jednoznacznego określenia, co należy rozumieć przez pojęcie „zatrudnienie na stanowisku, które pracownik zajmował bezpośrednio przed zawarciem kolejnej umowy o pracę”, należy uznać, że przerwa w zatrudnieniu wyklucza „bezpośredniość” na podstawie przepisu dającego prawo do odstąpienia od obowiązku zapewnienia szkolenia bhp. W wyjątkowych przypadkach, tam gdzie nie została zawarta nowa umowa o pracę „z dnia na dzień”, ponieważ wystąpiła przykładowo przerwa w pracy zakładu wynikająca z 5-dniowej organizacji pracy, uznaje się, że wymóg bezpośredniości zostaje zachowany i pracodawca ma prawo nie kierować pracownika na szkolenie bhp w związku z ponownym zatrudnieniem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right