UOKiK protestuje przeciwko ograniczaniu uprawnień konsumentów
TSUE orzekł, że naprawa i remont wind w budynkach mieszkalnych daje prawo do zastosowania obniżonej stawki VAT. Z obniżonej stawki nie mogą natomiast korzystać usługi konserwacji wind (wyrok TSUE z 5 maja 2022 r. w sprawie C-218/21).
Zajmujemy się remontami i konserwacją maszyn. Regenerujemy również części do nich. W lipcu wykonaliśmy usługę naprawy maszyny w jednym z polskich zakładów. Wykonanie usługi zlecił nam podmiot z Niemiec (producent maszyny, podatnik VAT). Gdzie opodatkować taką usługę?
Polska firma jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE. Naprawia samochody dla podatników podatku od wartości dodanej na terenie Niemiec. W którym kraju należy rozliczyć VAT? Który z kontrahentów jest zobowiązany do jego zapłaty? Jeżeli jest to polska firma, to czy musi się rejestrować jako podatnik VAT na terenie Niemiec?
Jestem księgowym w spółce zajmującej się produkcją i handlem mrożonkami. W ostatnim czasie jeden z eksploatowanych przez nas samochodów uległ awarii. Konieczna okazała się wymiana całego kontenera chłodniczego. Za usługę zapłaciliśmy ponad 10 000 zł. Czy poniesiony wydatek może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu jego poniesienia czy też należy go traktować jako ulepszenie samochodu
Samochód ciężarowy służący działalności spółki z o.o. uczestniczył w kolizji nie z naszej winy. Samochód nie miał ubezpieczenia dobrowolnego AC, koszty naprawy pokrywa sprawca kolizji. Czy będziemy mogli z faktury za naprawę odliczyć VAT? Jeżeli okaże się, że nie będziemy mogli odliczyć VAT, to czy będzie on kosztem uzyskania przychodu?