Czy firma budowlana może przekazać materiały z 0% VAT dla swoich pracowników poszkodowanych w wyniku powodzi
Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych od 18 września do 17 października 2024 r.
Spółka z o.o. z siedzibą w Polsce prowadzi na terytorium kraju działalność w zakresie produkcji leków. Czasowo produkcja jednego z leków ma się odbywać w Niemczech przez okres nie dłuższy niż rok. W związku z tym spółka wynajęła tam magazyny i laboratoria, które obecnie remontuje, gdyż musi je dostosować do wymaganych standardów. Jak spółka powinna rozliczyć otrzymywane od zagranicznych dostawców faktury
W ramach działalności będę świadczył usługi budowlano-remontowe. Czy mogę w kolumnie 10 pkpir księgować nabywane przeze mnie pędzle, wiertła, tarcze, a także glazurę, gipsy, farby itp., niezbędne do świadczenia usług na rzecz klientów?
Jakim wykazem materiałów budowlanych powinnam się posługiwać, jeśli wniosek o zwrot złożę w 2011 r., ale faktury mam z kilku poprzednich lat?
Jak dokumentować usługę, gdy jest wykonana z materiałów zakupionych przez jej wykonawcę? Ile faktur należy w takim przypadku wystawić?
W 2004 i 2005 r. budowałem swój dom. Słyszałem, że osobom takim jak ja przysługuje zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać zwrot i od kiedy on przysługuje? - Marcin W. z Białegostoku
Od 1 stycznia 2011 r. w związku z wprowadzeniem PKWiU z 2008 r. zacznie obowiązywać nowy wykaz materiałów budowlanych, których zakup uprawnia do zwrotu części VAT zawartego w cenie ich zakupu. Od nowego roku w związku ze wzrostem stawki VAT z 22% na 23% zmianie ulegną również wskaźniki, na podstawie których obliczana jest przysługująca podatnikom kwota zwrotu z tytułu zakupu materiałów budowlanych.
4 września 2017 r. zostało podpisane rozporządzenie, które zezwala na stosowanie 0% stawki VAT do darowizn materiałów budowlanych przekazanych od 12 sierpnia do 30 listopada 2017 r. na rzecz poszkodowanych w wyniku nawałnic, które miały miejsce w sierpniu 2017 r. Rozporządzenie obowiązuje od 6 września 2017 r.
Od 1 stycznia br. zwrot części VAT od zakupu materiałów budowlanych przysługuje tylko osobom, które uzyskają pozwolenie na budowę najpóźniej w roku, w którym ukończą 35 lat. Nowe zasady zwrotu VAT są dużo mniej korzystne w porównaniu do zasad obowiązujących do końca 2013 r. Przez określenie nieznanych wcześniej warunków została ograniczona liczba osób uprawnionych do otrzymania zwrotu. W raporcie przedstawiamy
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zapłaciłem zaliczkę za materiały budowlane, na którą otrzymałem fakturę. Czy zaliczka ta jest kosztem uzyskania przychodu? Czy mogę odliczyć z niej VAT?
Pod koniec 2013 r. zamówiłam materiały dachowe. W związku z tym wpłaciłam zaliczkę 100% i otrzymałam 30 grudnia 2013 r. fakturę zaliczkową. Czy na tej podstawie mogę wystąpić o zwrot części poniesionego wydatku na "starych" zasadach?
Złożyłem wniosek o zwrot VAT od nabytych materiałów budowlanych. Czy mogę złożyć wniosek o jego zaliczenie na poczet przyszłych zobowiązań, jakie będę miał z tytułu VAT? W urzędzie powiedziano mi, że to niemożliwe.
Gmina ma pełne prawo do odliczenia VAT od wydatków inwestycyjnych, nawet gdy czynności opodatkowanych dokonuje inny podmiot, tj. jednostka budżetowa. Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 27 lutego 2013 r. (sygn. akt I SA/Kr 54/13; orzeczenie nieprawomocne), którego fragment prezentujemy poniżej.
Małżonek, który ma rozdzielność majątkową z żoną i nie może uzyskać jej podpisu pod wnioskiem, nie ma prawa do zwrotu części VAT z tytułu zakupu materiałów budowlanych. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 5 kwietnia 2013 r. (sygn. IPPB2/415-174/13-4/AK), której fragment prezentujemy poniżej.
Spadkobiercy przysługuje prawo do zwrotu części wydatków, które poniósł spadkodawca. Spadkobierca może złożyć deklaracje VZM-1 i dołączyć faktury wystawione na imię i nazwisko spadkodawcy. Takie stanowisko wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 28 lutego 2012 r. (sygn. ILPB2/415-988/09/12-S/ES), której fragment prezentujemy poniżej.