RPO: statuty spółek wodnych są niezgodne z prawem
Sprzedaż gruntu wraz z budynkiem nastąpiła w marcu 2024 r. W 2016 r. zakupiono grunt na leasing za ok. 3 mln zł, a wykupiono go w marcu 2024 r. za ok. 700 tys. zł. Jaką kwotę można ująć w kosztach uzyskania przychodów w marcu 2024 r.? Do tej pory grunt był spłacany ratami leasingowymi, jednak nic nie zostało zaliczone do kosztów podatkowych.
PROBLEM Na podstawie decyzji Wojewody z 6 maja 1993 r. nieruchomość stała się przedmiotem wieczystego użytkowania przez przedsiębiorstwo (X). W 2000 r. na podstawie aktu notarialnego do działki nabyła prawo użytkowania wieczystego osoba fizyczna (Y). W 2021 r. użytkownik wieczysty sprzedał na podstawie aktu notarialnego działkę małżeństwu (Z), które w 2022 r. nabyło na podstawie aktu notarialnego prawo
Rodzice podarowali podatnikowi grunt, na którym ma powstać jego firma. Podatnik wie, że grunty nie podlegają amortyzacji. Czy w związku z tym podatnik powinien wpisać taki gruntu do ewidencji środków trwałych?
Dane z ewidencji gruntów stanowią podstawę wymiaru podatku od nieruchomości. W wyjątkowych sytuacjach orzecznictwo sądów administracyjnych sugeruje, że organy podatkowe mogą badać i uwzględniać rzeczywisty stan nieruchomości (np. metraż, czy sposób wykorzystania), jeżeli mają wiedzę, że jest inny od uwidocznionego w ewidencji. NSA dość konsekwentnie jednak stoi na stanowisku, że organy podatkowe są
Firma kilka lat temu nabyła grunty i zaewidencjonowała je jako środek trwały. W tej chwili chcemy dokonać ulepszenia tych nieruchomości. Jaki to będzie miało skutek dla naszej rachunkowości?