Przyspieszona amortyzacja samochodu osobowego
Czy przy amortyzacji degresywnej nie powinno się liczyć w II roku amortyzacji od wartości początkowej pomniejszonej o jednorazowy odpis amortyzacyjny (30%) z I roku amortyzacji?
Przygotowywany przez rząd program „Przede wszystkim przedsiębiorczość” przewiduje m.in. możliwości skrócenia okresu amortyzacji. Jednak w ustawach podatkowych w obecnym brzmieniu także istnieją możliwości stosowania przyspieszonej amortyzacji.
Podatkowe zasady rozliczania kosztów samochodu są dosyć skomplikowane. Ustawodawca podatkowy wprowadził bowiem znaczne ograniczenia możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na eksploatację samochodów osobowych.
W związku z artykułem pt. „Aktywa oraz rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego”, jaki ukazał się w „Serwisie FK” nr 50 z 2001 r., jedna z Czytelniczek skierowała pytanie o ekonomiczne skutki tworzenia rezerw na odroczony podatek dochodowy. Kwestię tę wyjaśniono na podstawie poniższego przykładu. Rozpatrzono w nim efekty, jakie występują w związku z przyspieszoną amortyzacją podatkową. Jak