Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-07-24

Koszty uzyskania przychodów

Jak przyspieszyć amortyzację?

Przygotowywany przez rząd program „Przede wszystkim przedsiębiorczość” przewiduje m.in. możliwości skrócenia okresu amortyzacji. Jednak w ustawach podatkowych w obecnym brzmieniu także istnieją możliwości stosowania przyspieszonej amortyzacji.

Marcin Domański
Zasady amortyzacji podatkowej uregulowane są w ustawach: z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.) oraz z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.). W obu wymienionych aktach zastosowane są te same zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Również możliwości przyspieszenia amortyzacji - a co za tym idzie szybszego zaliczenia wartości środków trwałych do kosztów uzyskania przychodów - są identyczne w obu ustawach.
Degresywna metoda amortyzacji
Najprostszym sposobem skrócenia okresu dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest zastosowanie degresywnej metody amortyzacji. Opisana jest ona w art. 16k ust. 1 u.p.d.o.p. i art. 22k u.p.d.o.f. Metodę tę stosować można do maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KST) oraz środków transportu, z wyjątkiem samochodów osobowych. Możliwe jest jej zastosowanie m.in. w stosunku do samochodów ciężarowych, maszyn energetycznych, obrabiarek, maszyn do obróbki plastycznej metali i tworzyw sztucznych, pieców przemysłowych, urządzeń do wymiany ciepła, maszyn i urządzeń do operacji i procesów materiałowych, zespołów komputerowych, urządzeń do regulacji i sterowania procesami, robotów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00