Procedura likwidacji zapasów i środków trwałych
Pojęcie „opakowania zwrotne” jest używane zarówno w stosunku do opakowań wytworzonych przez jednostkę, jak i nabytych lub jedynie wypożyczonych. Problematyka rozliczeń związanych z opakowaniami zwrotnymi występuje również na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż w ciągu ostatnich lat zmieniała się interpretacja Ministra Finansów dotycząca możliwości rozliczania podatku naliczonego od opakowań
Posiadamy w firmie niesprzedane zapasy. Wiemy, że już nie znajdą one nabywców po proponowanych przez nas cenach. W jaki sposób należy wyceniać takie znajdujące się na stanie magazynu materiały? W jaki sposób powinniśmy dokonać przeszacowania, jeżeli cena detaliczna jest zbyt wysoka, a jednak zależy nam na ich sprzedaży?
Zapasy, jako składnik majątku obrotowego, mają wieloraki wpływ na wielkość ponoszonych kosztów działalności, wysokość osiąganych efektów finansowych, a także sytuację płatniczą przedsiębiorstwa. Z tego też powodu powinny być one przedmiotem analizy obejmującej ocenę poziomu utrzymywanych zapasów, ich struktury oraz skutków ekonomicznych i finansowych dla przedsiębiorstwa.
Jak uzyskać dodatkowe informacje na temat majątku firmy?
W jakich przypadkach dokonuje się odpisów aktualizujących? Jak należy ewidencjonować odpisy aktualizujące w księgach rachunkowych?
Określenie normalnego poziomu zdolności produkcyjnych stanowi konieczność dla każdej jednostki prodykcyjnej. Zaprezentowane opracowanie dotyczące tej problematyki stanowi studium przypadku firmy rzeczywiście działającej w obecnych realiach gospodarczych. Wnioski z niego wypływające, prezentowane oparte na licznych schematach i obliczeniach, będą mogły być zastosowane do przedsiębiorstw działających
Jakimi przesłankami powinna kierować się jednostka prowadząca działalność gospodarczą podejmując decyzję o dokonaniu odpisu aktualizującego wartość zapasów? W jaki sposób dokonać takiego odpisu?
Jedną z najważniejszych kwestii mających wpływ na prawidłowe sporządzenie sprawozdania finansowego jest właściwa wycena zapasów. Nowelizacja ustawy o rachunkowości wprowadziła w tym zakresie znaczne zmiany. Najpoważniejsze z nich dotyczą wyceny produktów.
Koniec roku obrotowego to okres, w którym jednostki prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane, zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. nr 121, poz. 591 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2001 r. nr 111, poz. 1195), do sporządzenia na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych sprawozdania finansowego, na które składa się: bilans, rachunek zysków i strat oraz informacja