Jakie są podatkowe konsekwencje wypłaty ryczałtów samochodowych członków koła łowieckiego używających prywatnych samochodów
Zwrot wydatków poniesionych przez pracowników w związku z wykorzystywaniem samochodów prywatnych do celów służbowych nie stanowi dla nich przychodu ze stosunku pracy - wyrok NSA z 16 października 2019 r., sygn. akt II FSK 3531/17.
Pracodawca może zwrócić pracownikowi poniesione koszty używania własnego samochodu osobowego do celów służbowych. Zwrot tych kosztów w formie ryczałtu lub kilometrówki jest zwolniony ze składek ZUS.
Zamierzam przyznać kilku pracownikom miesięczny ryczałt za wykorzystywanie przez nich prywatnych samochodów w celach firmowych. W jakim terminie podwładni powinni sporządzać oświadczenie, na podstawie którego będę mógł naliczyć im wspomnianą należność? Czy należy tu stosować przepis rozporządzenia o podróżach służbowych w budżetówce, określającego, że delegacja powinna zostać rozliczona przez pracownika
Pracownicy organizacji mogą używać swoich prywatnych samochodów w jazdach lokalnych lub zamiejscowych (w podróżach służbowych). Rodzaj wyjazdu decyduje o sposobie udokumentowania i rozliczenia używania tych samochodów.
Osoby zatrudniane na podstawie umów cywilnoprawnych coraz częściej korzystają ze świadczeń przyznawanych pracownikom, takich jak ekwiwalent za używanie prywatnego samochodu czy telefonu. Przyznanie przez zleceniodawcę tego rodzaju wypłat i świadczeń wiąże się z określonymi skutkami składkowo-podatkowymi.