Refakturowanie to nie import usług
Nie trzeba być dużym bankiem czy ubezpieczycielem, aby mieć do czynienia z usługami finansowo-ubezpieczeniowymi. Pojawiają się one również w codziennej działalności firm. Mimo że zasadniczo korzystają ze zwolnienia z VAT, jednak jest wiele problemów z ich rozliczeniem. Przede wszystkim nie każda taka usługa, nawet jeśli ma związek z usługami finansowo-ubezpieczeniowymi, może korzystać ze zwolnienia
Czy opłata dla UK Intellectual Property Office za ochronę znaku towarowego na terenie Wielkiej Brytanii będzie importem usług? Czy taka opłata powinna być opodatkowana podatkiem u źródła?
7 września oraz 1 października 2021 r. weszły w życie zmiany w ustawie o VAT wprowadzone w ramach tzw. pakietu SLIM VAT 2. W artykule omawiamy te zmiany oraz ich praktyczne skutki na konkretnych przykładach.
Zakupów przedsiębiorcy dokonywać mogą nie tylko w kraju, ale również za granicą. W publikacji omawiamy skutki dokonywania takich zakupów w zakresie podatku VAT oraz podatku dochodowego, a także ich ewidencję w księgach rachunkowych.
Zakup usługi od kontrahenta zagranicznego często wiąże się z obowiązkiem rozliczenia VAT od importu usług. W ustawie o VAT nie przewidziano specjalnych zasad ustalania obowiązku podatkowego tylko dla importu usług. Z reguły będą to zasady ogólne, wiążące moment powstania obowiązku podatkowego z chwilą wykonania usługi. To oznacza, że nabywca, wpłacając kontrahentowi zaliczkę, musi rozpoznać obowiązek
W „Prawie Przedsiębiorcy” nr 22/2002 opublikowaliśmy pierwszą część odpowiedzi na najciekawsze pytania Czytelników zadane specjaliście od podatku od towarów i usług, Jerzemu Promykowi, podczas dyżuru telefonicznego, który odbył się 24 kwietnia br. Poniżej prezentujemy drugą część relacji z tego dyżuru.
Zwróciłem przelewem pracownikowi amerykańskiej firmy, który naprawiał dla nas maszynę, koszt biletu lotniczego na trasie San Francisco-Gdańsk. Bilet był wystawiony na tę osobę i przez nią pierwotnie opłacony. Czy mam potraktować to jako import usług oraz naliczyć i odliczyć VAT?
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega również import usług. Mianem importu usług określamy - na mocy art. 4 pkt 5 cytowanej ustawy - usługi świadczone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, za których wykonanie należność jest przekazywana osobie lub