Artykuł
Import usług – kiedy rozliczamy w deklaracji VAT-7/VAT-7K i JPK_VAT
Zakup usługi od kontrahenta zagranicznego często wiąże się z obowiązkiem rozliczenia VAT od importu usług. W ustawie o VAT nie przewidziano specjalnych zasad ustalania obowiązku podatkowego tylko dla importu usług. Z reguły będą to zasady ogólne, wiążące moment powstania obowiązku podatkowego z chwilą wykonania usługi. To oznacza, że nabywca, wpłacając kontrahentowi zaliczkę, musi rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu importu usług.
Import usług zgodnie z definicją ustawową należy rozumieć jako świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca (art. 2 pkt 9 ustawy o VAT).
Warunki, których spełnienie nakłada na nabywcę obowiązek rozliczenia importu usług, określa art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.
Warunki wystąpienia importu usług
Lp. | Import usług ma miejsce, gdy: |
1. | Usługę wykonał podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski; w przypadku usług związanych z nieruchomościami, do których stosuje się art. 28e ustawy, podatnik ten nie jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT
|
2. | Usługę nabył: - podatnik VAT lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT UE - w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT, - podatnik VAT posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, posiadająca siedzibę na terytorium Polski i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT UE - w pozostałych przypadkach.
|
3. | Miejsce świadczenia usługi jest w Polsce |
Dla rozpoznania importu usług nie ma większego znaczenia, czy usługa jest realizowana przez kontrahenta z innego kraju Wspólnoty czy z kraju trzeciego. Spełnienie wskazanych warunków (patrz tabela) oznacza, że podmiotem obowiązanym do rozliczenia VAT z tytułu importu usług jest krajowy usługobiorca.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right