Sprzedaż towarów za granicę – WDT i eksport towarów
Kontrahent spoza UE zamówił u nas towar. Wystawiliśmy fakturę zaliczkową na eksport ze stawką 0% VAT. Kontrahent przekazał nam informację, żeby część towaru przekazać do kontrahenta w innym państwie UE, a tylko część towaru przekazać jemu. Czy w tej sytuacji trzeba wystawić korektę faktury eksportowej? Jeżeli tak, to jak prawidłowo jej dokonać?
Otrzymanie całości lub części zapłaty jeszcze przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi w przypadku transakcji krajowych skutkuje generalnie powstaniem obowiązku podatkowego w VAT. Zasady te dotyczą również zaliczek eksportowych. Jednak w tym przypadku zastosowanie stawki 0% jest uzależnione od wywozu towarów w ustawowym terminie.
27 listopada 2020 r. Sejm uchwalił projekt, który wprowadza tzw. SLIM VAT. Większość tych zmian będzie obowiązywała od 1 stycznia 2021 r., z wyjątkiem zmian dotyczących elektronicznego obiegu dokumentów TAX FREE, które wejdą w życie od 2022 r. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Otrzymanie zaliczki na poczet eksportu towarów skutkuje obowiązkiem jej wykazania w okresie rozliczeniowym, w którym zaliczkę pobrano. Po spełnieniu odpowiednich warunków do takiej zaliczki można zastosować stawkę 0%. Wymagane jest wówczas, aby towar, którego zaliczka dotyczy, został wywieziony w odpowiednim terminie poza terytorium Unii Europejskiej. Podatnik musi ponadto dysponować dokumentami potwierdzającymi
Jakie są warunki zastosowania zerowej stawki podatkowej w wywozie?
Zwrot towarów i zaliczek to jedna z przyczyn korekty sprzedaży, której sposób udokumentowania i moment rozliczenia zależą od specyfiki sprzedaży. Zasady tej korekty zależą m.in. od tego, czy zwrot dotyczy sprzedaży dokonanej na rzecz osób prywatnych czy przedsiębiorców, a także od tego, czy nastąpił on w ramach sprzedaży krajowej czy sprzedaży zagranicznej.
1 maja 2016 r. powinny wejść w życie zmiany w VAT i akcyzie wywołane wdrożeniem unijnego kodeksu celnego. Zmiany prawodawstwa unijnego są bardzo szerokie. Obejmują m.in. połączenie niektórych dotychczasowych procedur i przeznaczeń w inne procedury, przy jednoczesnej likwidacji takich pojęć, jak przeznaczenie celne czy procedury zawieszające. Dlatego konieczne było wprowadzenie zmian w ustawach o VAT
Ustawa o VAT nie zawiera żadnych szczególnych uregulowań określających moment, w którym należy korygować zagraniczne transakcje dokonane w ramach eksportu towarów, WDT lub WNT. Wobec tego trzeba zastosować ogólne zasady korekt. Mimo że przepisy w tym zakresie nie uległy zmianie, organy podatkowe zmieniły w ostatnim czasie stanowisko na temat rozliczania korekt.
Eksportujemy towar do Szwajcarii. Nasz klient, składając zamówienie, wpłaca 30% należności. Realizacja zamówienia trwa zazwyczaj od czterech do pięciu miesięcy. Wynika to ze specyfiki produkcji. Czy możemy stosować stawkę 0% do otrzymanej zaliczki?
Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe zasady opodatkowania zaliczek na poczet eksportu towarów. Zaliczki te nadal są opodatkowane stawką 0%, lecz ma ona zastosowanie pod pewnymi warunkami. Stosowanie nowych przepisów budzi duże wątpliwości.
Mamy polskiego odbiorcę, który zapłaci nam zaliczkę na poczet przyszłego eksportu (eksport będzie realizowany na jego zlecenie). Czy taką wpłatę mamy potraktować jako wpłatę od kontrahenta polskiego (VAT 23%), czy też w związku z tym, że zaliczka jest związana z przyszłym eksportem - potraktować ją jako opodatkowaną stawką 0% (mimo że nabywcą jest polski kontrahent)?
Otrzymujemy zaliczki na poczet eksportu, które rozliczamy ze stawką 0%. Dużo czytałem ostatnio o zmianach w eksporcie. Od kiedy stosujemy nowe zasady? Jak opodatkować zaliczki w 2013 r.?
7 grudnia br. zostały zakończone prace nad ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona rewolucyjne zmiany w rozliczeniu VAT. Zmiany z tej ustawy będą wprowadzane w dwóch etapach: od 1 kwietnia 2013 r. i od 1 stycznia 2014 r. Sejm przyjął poprawki Senatu i przesunął termin wejścia w życie zmian. Zasady ustalania obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania
Firma wystawiła fakturę korygującą kontrahentowi chińskiemu (reklamacja - zwrot towaru). Faktura eksportowa pierwotna opiewała na 2000 euro. Otrzymaliśmy fakturę korygującą podpisaną i opieczętowaną przez chińskiego kontrahenta. Otrzymaliśmy również zwrócony towar z Chin. Jak teraz rozliczyć VAT oraz podatek dochodowy (firma prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów)? Czy jest to import towarów
Proszę o pomoc w ujęciu faktury korygującej sprzedaż eksportową (nastąpił częściowy zwrot towaru). Czy w deklaracji VAT-7 (bieżącej) pomniejszam eksport, czy powinnam wykazać import towaru z VAT należnym i naliczonym? Jakie dokumenty celne powinnam mieć?