ZUS oferuje pieniądze na bhp, ale chętnych jest niewielu
W tym roku tylko 3,4 tys. przedsiębiorców zwróciło się o wsparcie na poprawę warunków pracy. To o tysiąc mniej niż w ubiegłym roku
W tym roku tylko 3,4 tys. przedsiębiorców zwróciło się o wsparcie na poprawę warunków pracy. To o tysiąc mniej niż w ubiegłym roku
PROBLEM W naszej spółce planujemy wprowadzenie dodatku pieniężnego na utrzymanie w czystości odzieży ochronnej. Czy będzie on zwolniony z oskładkowania? Jakie działania powinniśmy podjąć, aby ewentualne wyłączenie składkowe nie zostało zakwestionowane przez ZUS?
Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom informacje na temat stosowanych w zakładzie pracy znaków i sygnałów bezpieczeństwa.
Instalowanie sygnałów świetlnych ma na celu informowanie o sytuacji stwarzającej niebezpieczeństwo oraz o potrzebie podjęcia odpowiednich działań.
Pracodawca, przeglądając zakładową dokumentację pod kątem kontroli PIP, stwierdził, że nie ma dokumentów potwierdzających przeprowadzenie oceny zgodności użytkowanych maszyn. Ocenę maszyn przeprowadził w 2005 r. z pomocą firmy zewnętrznej. Jakie dokumenty powinien w związku z tym mieć, żeby udokumentować proces oceny i czy nadal musi je przechowywać?
Czy były pracownik, zatrudniony wcześniej w moim zakładzie, może być świadkiem podczas kontroli organu nadzoru nad warunkami pracy? - pyta Czytelnik z Krosna.
Pracodawca, który dowiedział się o wypadku przy pracy, musi po udzieleniu poszkodowanemu pierwszej pomocy zabezpieczyć miejsce wypadku, ustalić okoliczności i przyczyny zdarzenia.
Obowiązkiem osoby świadczącej pracę na innej podstawie niż stosunek pracy jest poddanie się badaniom i szkoleniom bhp w zakresie wskazanym przez zatrudniającego. Podmiot zatrudniający nie ma obowiązku pokrycia kosztów badań lekarskich i szkoleń bhp oraz egzekwowania ich przed dopuszczeniem do wykonania pracy.
W trakcie kontroli PIP na terenie pralni inspektor pracy stwierdził wiele nieprawidłowości z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym między innymi w zakresie środków ochrony indywidualnej, pomieszczeń pracy, wyposażenia pralni. Na jakie elementy z zakresu bhp należy zwrócić szczególną uwagę?
Słyszałem, że weszły w życie nowe przepisy dotyczące bhp przy produkcji filmowej. Czy to prawda? Co określają nowe wytyczne?
Na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw czeka ustawa z 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach, która wprowadza również nowelizację Kodeksu pracy. Zmienia ona terminologię w przepisach dotyczących substancji chemicznych.
Obowiązkiem osoby świadczącej pracę na innej podstawie niż stosunek pracy będzie poddanie się badaniom i szkoleniom bhp w zakresie wskazanym przez zatrudniającego. Podmiot zatrudniający nie ma obowiązku pokrycia kosztów badań i szkoleń oraz egzekwowania ich przed dopuszczeniem do wykonania pracy.
Wprawdzie Trybunał Konstytucyjny zakwestionował w wyroku z 16 lutego 2010 r. (P 16/09; Dz.U. Nr 31, poz. 167) odebranie zleceniobiorcom ulgi składkowej z tytułu przekazanych im świadczeń bhp, ale zwolnienie to nie obejmuje wszystkich takich świadczeń. Prawidłowe ustalenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy jest więc w praktyce trudniejsze niż przed zmianą przepisów.
Praktykant nie ma statusu pracownika, a więc nie mają do niego zastosowania przepisy Kodeksu pracy. Jednak przedsiębiorca przyjmujący na praktykę musi przestrzegać kodeksowych przepisów dotyczących m.in. czasu pracy.
Pracodawca, w celu obniżenia kosztów działalności oraz możliwości zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników w przyszłości, zatrudnił pracowników młodocianych. Wykonują oni pracę od godziny 4.00 rano od niedzieli do piątku. Opiekun prawny jednego z pracowników młodocianych nie wyraził zgody na wykonywanie pracy przez podopiecznego w czasie określonym przez pracodawcę. Czy na pracodawcę zatrudniającego
Organizacja związków zawodowych zażądała od pracodawcy zbadania wydatku energetycznego pracowników zatrudnionych na stanowisku kasjerów na terenie supermarketu. Pracodawca odmówił obliczania wydatku energetycznego, ponieważ wyposażył stanowiska pracy kasjera w nowoczesne czytniki eliminujące podnoszenie bardzo ciężkich towarów przy kasie. Czy pracodawca ma obowiązek obliczać wydatek energetyczny pracowników
Bezpieczeństwo i higiena pracy w zakładzie podlega stałej kontroli i nadzorowi ze strony wyspecjalizowanych instytucji. Każdy pracodawca powinien jednak sam zapoznać się z najważniejszymi przepisami dotyczącymi tej dziedziny.
Zajmuję się sprawami kadrowymi w zakładzie produkującym opakowania. Udostępniamy pracownikom kawę, herbatę, wodę i soki. Czy w świetle obecnie obowiązujących przepisów przekazanie pracownikom tych artykułów jest dla nich przychodem podlegającym opodatkowaniu i oskładkowaniu? Pracownicy korzystają także z posiłków w stołówce zakładowej, finansowanych przez zakład pracy (na podstawie zbiorowego układu