Terminy ważne dla strefy budżetowej
Od 3 maja 2012 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która zmienia regulację procedury odzyskiwania należności na drodze sądowej i egzekucyjnej. Główna zmiana polega na likwidacji odrębnej procedury gospodarczej przewidzianej do prowadzenia sporów między przedsiębiorcami. Po nowelizacji spory między przedsiębiorcami będą podlegać ogólnym, mniej rygorystycznym zasadom procesowym.
Organ podatkowy przeprowadził w moim przedsiębiorstwie kontrolę podatkową, w której uznał, że deklarowałam mniejsze przychody niż te faktycznie osiągane, co spowodowało, że w podatku dochodowym od osób fizycznych powstały zaległości podatkowe. W związku z tym wydano decyzję określającą kwotę zaległości podatkowych. Według mnie ustalenia urzędu skarbowego są w zupełności bezzasadne, dlatego też złożyłam
Od 5 lutego 2005 r. wierzyciele mają możliwość prostszego i szybszego egzekwowania swoich należności z niektórych nieruchomości dłużników. Do Kodeksu postępowania cywilnego wprowadzono procedurę tzw. uproszczonej egzekucji z nieruchomości.
Prawa do wynagrodzenia za pracę nie można przenieść na osobę trzecią. Są jednak przypadki, w których ten chroniony status wynagrodzenia za pracę ulega ustawowemu rozszerzeniu.
Prowadzimy podatkową księgę przychodów i rozchodów. We wrześniu 2003 r. kontrahent nie zapłacił za towar udokumentowany fakturą VAT. Po wystąpieniu do sądu otrzymaliśmy klauzulę wykonalności i skierowaliśmy sprawę do egzekucji. Komornik zawiesił egzekucję z powodu ogłoszenia upadłości. Po zatwierdzeniu planu podziału masy upadłościowej dostaliśmy pismo z sądu, że w planie podziału są ujęte tylko wierzytelności
5 lutego br. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Spośród wielu ważnych zmian wprowadzonych do kodeksu duże kontrowersje budzi „rewolucyjna” zmiana wprowadzająca „współodpowiedzialność” pracownika za nieuregulowane przez pracodawcę zobowiązania.
Od kwoty wypłacanego pracownikowi wynagrodzenia pracodawca ma prawo potrącać kwoty określonych wierzytelności. Wysokość tych kwot oraz podmioty uprawnione do korzystania z kwot pochodzących ze wspomnianych potrąceń określają przepisy prawa pracy.