Badać można tylko to, co wskazano w zarzutach
Pracownik został zatrudniony na stanowisko zastępcy burmistrza (poprzez powołanie - zarządzeniem burmistrza). Zapis jest następujący:" powołuję Pana …na stanowisko Zastępcy Burmistrza na okres VIII kadencji". W jaki sposób i kiedy nastąpi rozwiązanie stosunku pracy? Czy należy wręczyć takiemu pracownikowi odwołanie?
Pracodawca samorządowy może jednostronnie odwołać swoją decyzję o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy oraz wezwać go do podjęcia obowiązków służbowych.
PROBLEM Burmistrz chce odwołać swojego zastępcę z końcem tego roku. Pracownik ten zatrudniony był w urzędzie od 2009 roku na stanowisku informatyka. W grudniu 2019 r. został powołany na stanowisko zastępcy burmistrza, nie zrezygnował jednak ze stanowiska informatyka. Przez czas, jaki pełni funkcję zastępcy korzysta z urlopu bezpłatnego na stanowisku informatyka. Ustalono, że z dniem odwołania zostanie
Wypowiedzenie umowy o pracę może zostać złożone przez pracodawcę lub pracownika. Należy je sporządzić na piśmie. W przypadku pracowników pracujących na czas nieokreślony pracodawca musi wskazać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.
Pracodawca, składając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, powinien je złożyć w formie pisemnej. Powinno ono zawierać pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy w ciągu 21 dni od jego otrzymania. Natomiast w przypadku umów na czas nieokreślony w wypowiedzeniu należy podać jego przyczynę.
PROBLEM Nasza pracownica jest zatrudniona od 1 kwietnia 2016 r. Najpierw zawarliśmy z nią umowę na czas określony 6 miesięcy, a potem na rok. Po ostatniej umowie terminowej zaproponowaliśmy tej osobie zatrudnienie na czas nieokreślony, awans i znaczącą podwyżkę w związku z większym zakresem odpowiedzialności na nowym stanowisku. Jednocześnie jednak zmniejszeniu uległ wymiar czasu jej pracy - do 3/4
W postępowaniu przed organami czy urzędami państwowymi obowiązuje zasada pisemności. Tak jest również w relacjach między Państwową Inspekcją Pracy a kontrolowanymi podmiotami. Umiejętne prowadzenie korespondencji z PIP przy wykorzystaniu przysługujących pracodawcy uprawnień może pomóc w uniknięciu sankcji, jakie może nałożyć na pracodawcę ten urząd za naruszenie przepisów prawa pracy.
Pracownik, chcąc dochodzić swoich praw, w razie wypowiedzenia mu umowy o pracę ma tylko 7 dni na wniesienie do sądu odwołania. Odmowa przyjęcia przez pracownika wypowiedzenia nie stanowi podstawy do przywrócenia uchybionego terminu.
Mimo że przepisy dotyczące rozwiązania stosunku pracy na podstawie powołania nie przewidują podobnych rygorów jak w przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, pewne kategorie pracowników korzystają ze szczególnych uprawnień w sytuacji odwołania.