Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 12-06-2024
Artykuł aktualny na dzień 12-06-2024
Data publikacji: 2024-03-15

Burmistrz może odwołać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy przez pracownika urzędu miasta

Pracodawca samorządowy może jednostronnie odwołać swoją decyzję o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy oraz wezwać go do podjęcia obowiązków służbowych.

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. Za czas zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 362 Kodeksu pracy; dalej: k.p.). 

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy przy wypowiedzeniu umowy o pracę

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia dotyczy także pracowników samorządowych (art. 2 ustawy o pracownikach samorządowych). Oznacza to, że np. pracownika urzędu miasta może zwolnić z obowiązku świadczenia pracy burmistrz, pracownika urzędu gminy – wójt, a pracownika szkoły podstawowej – dyrektor tej szkoły. I dokonują tego w drodze polecenia służbowego. Swojej decyzji nie muszą uzasadniać ani uzyskiwać na to zgody podwładnego.

Ważne

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy może dotyczyć całego okresu wypowiedzenia lub tylko jego części. Może zostać dokonane wraz z wypowiedzeniem, ale również w trakcie biegu okresu wypowiedzenia umowy o pracę. 

Zwolnienia ze świadczenia pracy niezależnie od strony wypowiadającej umowę

Zwolnienie pracownika samorządowego z obowiązku świadczenia pracy może być dokonane przez pracodawcę niezależnie od tego, która strona wypowiedziała umowę o pracę – a więc nie ma znaczenia, czy wypowiedzenie złożył pracodawca czy pracownik. Ponadto bez znaczenia jest również, jakiego rodzaju umowa o pracę została wypowiedziana, gdyż zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy jest możliwe zarówno w przypadku wypowiedzenia umów zawartych na czas określony, jak i nieokreślony.

Prawo pracownika do wynagrodzenia w trakcie zwolnienia ze świadczenia pracy

Zwolniony z obowiązku świadczenia pracy pracownik samorządowy nadal pozostaje w zatrudnieniu do końca okresu wypowiedzenia i przysługuje mu za ten okres wynagrodzenie, obliczane jak wynagrodzenie za urlop (§ 5 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy). 

Odwołanie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

W ramach uprawnień kierowniczych pracodawca samorządowy może jednostronnie zmienić swoją decyzję o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Nie musi jej uzasadniać ani uzyskiwać zgody zatrudnionego.

Z ORZECZNICTWA

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy z art. 36k.p. nie jest czynnością prawną (oświadczeniem woli) w rozumieniu art. 61 § 1 k.c., realizowane jest w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy (art. 22 § 1 k.p.). W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana), mimo że wcześniej został on z tego obowiązku zwolniony, a także udzielić mu urlopu wypoczynkowego na podstawie art. 1671 k.p.

Wyrok SN z 5 września 2019 r., sygn. akt III PK 96/18

 

Pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana), mimo że wcześniej został on z tego obowiązku zwolniony, a także udzielić mu urlopu wypoczynkowego na podstawie art. 1671 k.p. (...). Oznacza to, że zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy wchodzi w grę tylko wówczas, gdy pracownik jest zdolny i gotowy do pracy. Uzyskanie zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy spowodowanej chorobą taką zdolność i gotowość przekreśla.

Wyrok SR w Toruniu z 14 lutego 2020 r., sygn. akt IV U 565/19

Zatem pracodawca samorządowy może cofnąć swoją decyzję o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy – mimo że uprzednio pracownik został z tego obowiązku zwolniony – i wezwać podwładnego do podjęcia obowiązków, a także udzielić mu bez jego zgody urlopu wypoczynkowego.

dr Anna Ryl

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00