Uposażenie na nowo utworzonych stanowiskach w PSP
Od 4 maja 2019 r. zmianie uległy uprawnienia pracodawcy do pozyskiwania od kandydatów do pracy danych dotyczących ich wykształcenia, kwalifikacji zawodowych oraz przebiegu zatrudnienia. Obecnie takich danych można wymagać od tych osób, gdy jest to niezbędne do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku. Pomimo wejścia w życie tych regulacji kilka miesięcy temu wciąż stwarzają
Od 4 maja 2019 r. zmieniły się dane osobowe, jakich pracodawca może żądać od kandydata do pracy i pracownika. To spowodowało modyfikację treści kwestionariuszy osobowych, których pomocnicze wzory w formie elektronicznej udostępnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jeśli pracodawca stosował własne druki, też musi je dostosować do nowych przepisów.
Niesprawna technicznie obrabiarka, brak przeszkolenia pracownika w zakresie bhp oraz dopuszczenie pracownika bez przygotowania zawodowego były przyczynami wypadku w zakładzie produkcji drzewnej.
Zatrudniliśmy pracownika ds. bhp. Podczas kontroli PIP okazało się, że ta osoba nie posiada uprawnień do wykonywania takiej pracy. Kto poniesie odpowiedzialność za brak uprawnień tego pracownika - pracodawca czy pracownik - pyta Czytelniczka z Łukowa.
Od ostatniej nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych minął rok. Wprowadziła ona wiele zmian dotyczących m.in. naboru czy awansowania. W praktyce niektóre nowe przepisy nadal budzą wątpliwości. Dotyczy to m.in. możliwości przeniesienia pracownika samorządowego na inne stanowisko pracy czy konieczności odbywania służby przygotowawczej przez pracowników zatrudnionych na zastępstwo.
Jeden z naszych pracowników, podlegający ochronie przedemerytalnej, w wyniku nieuzyskania kwalifikacji wymaganych do zajmowania dotychczasowego stanowiska musi mieć zmieniony wymiar czasu pracy na niższy. Dotychczas pracował na pełny etat. Czy można mu zmienić wymiar czasu pracy oraz wynagrodzenie na niższe?
Wakacje coraz bliżej, a wraz z nimi - okres urlopowy. To jest prawdopodobnie powód zwiększenia zainteresowania naszych Czytelników problematyką urlopów pracowniczych. Jako odzew na zapotrzebowanie przygotowaliśmy dodatek, w którym zamieściliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Mamy nadzieję, że okaże się przydatny.