Informacje urzędowe
Pracownik, który ma być delegowany do pracy z Polski do Unii Europejskiej, powinien mieć ustalone w umowie o pracę miejsce pracy w kraju, w którym ma wykonywać pracę. Trzeba mu również zapewnić warunki zatrudnienia nie gorsze niż w państwie, do którego został skierowany, m.in. w zakresie minimalnych okresów odpoczynku, minimalnego wymiaru urlopu wypoczynkowego czy minimalnych stawek wynagrodzenia.
Regulacje polskie dotyczące urlopu wypoczynkowego stawiają pracowników tymczasowych w mniej korzystnej sytuacji, niż gdyby wykonywali oni taką samą pracę i byli zatrudnieni bezpośrednio przez pracodawcę-użytkownika.
Rok 2011 został ogłoszony Europejskim Rokiem Wolontariatu. Rozwój wolontariatu pracowniczego w Polsce rozpoczął się pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Obecnie ta forma aktywności cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Sąd Najwyższy stwierdził, że ustawę o zwolnieniach grupowych stosuje się także do wypowiedzenia zmieniającego. Uzasadnił ten pogląd m.in. koniecznością interpretacji prawa polskiego w zgodzie z prawem unijnym.
Zwolnienie pracownicy wyłącznie z powodu osiągnięcia przez nią wieku emerytalnego (gdy wiek ten jest różny dla kobiet i mężczyzn) stanowi dyskryminację bezpośrednią ze względu na płeć - tak wynika z orzeczenia Trybunału. Natomiast Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów twierdzi, że jest to dyskryminacja pośrednia.