Poradnia z prawa pracy
Kalendarium wydarzeń wrzesień 2023 r.
Podatnicy do 26 roku życia mogą korzystać z zerowego PIT dla młodych, tylko gdy osiągają przychody wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 148 updof. Przychody niewymienione w tym przepisie są opodatkowane PIT. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
27 listopada 2020 r. Sejm uchwalił projekt, który wprowadza tzw. SLIM VAT. Większość tych zmian będzie obowiązywała od 1 stycznia 2021 r., z wyjątkiem zmian dotyczących elektronicznego obiegu dokumentów TAX FREE, które wejdą w życie od 2022 r. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Biuro podróży, otrzymujące zaliczkę na poczet usługi turystycznej, musi rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT w momencie jej otrzymania, ale może przy tym oszacować przewidywane koszty wyświadczenia usługi, na którą otrzymało zaliczkę (wyrok TSUE z 19 grudnia 2018 r. w sprawie C-422/17, Skarpa Travel).
Obowiązek podatkowy dla zaliczek wpłacanych na poczet usługi turystycznej opodatkowanej od marży powstaje w momencie jej wpłaty. Jeśli biuro w chwili wpłaty zaliczki nie zna faktycznych kosztów, marża może być ustalona na podstawie oszacowania faktycznych kosztów całkowitych, jakie biuro to ostatecznie poniesie. Wyrok TSUE z 19 grudnia 2018 r. w sprawie C-422/17 Szef Krajowej Administracji Skarbowej
Od początku 2018 r. obowiązują nowe limity kwot zmniejszających podatek. Mają one zastosowanie do dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, a więc nie tylko do dochodów osiąganych ze stosunku pracy. W raporcie przedstawiamy zasady prawidłowego rozliczania kwoty zmniejszającej podatek przy pobieraniu zaliczek na PIT od przychodów ze stosunku pracy, umów zleceń, umów o dzieło, z działalności gospodarczej