Jaką stawką opodatkować modernizację budynku internatu na placówkę zapewniającą całodobową opiekę osobom w podeszłym wieku
W 2024 r. planuję wykonać usługę budowlaną na kwotę 60 000 zł na rzecz osoby fizycznej. Nie posiadam kasy rejestrującej. Czy jeśli nabywca zapłaci mi na rachunek bankowy, mogę korzystać ze zwolnienia z kasy rejestrującej w 2024 r., czy nie mogę skorzystać z tego zwolnienia z uwagi na to, że 8 kwietnia 2019 r. sprzedałem za gotówkę osobie fizycznej towar handlowy o wartości 10 000 zł w ramach procedury
Polska firma korzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 113 ustawy o VAT. Wykonuje usługi budowlane dla kontrahenta z Polski ale na terenie Niemiec. Czy świadczenie tych usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Niemczech? Czy polska firma ma obowiązek rejestrować się jako podatnik VAT UE z tytułu świadczenia wskazanych usług?
To, czy polski podatnik, nabywając usługę od zagranicznego podmiotu, musi rozliczyć import usług, zależy przede wszystkim od rodzaju zakupionych usług. Nie można automatycznie przyjmować, że zakup od zagranicznego podmiotu zawsze zobowiązuje polskiego podatnika do rozliczenia importu usług. Konsekwencje zakupu usług za granicą omawiamy na przykładach.
Nasz klient wykonuje usługi budowlane w Niemczech, jest czynnym podatnikiem VAT w Polsce oraz jest zarejestrowany w celu opodatkowania VAT w Niemczech. Klient dokonuje sprzedaży materiałów budowlanych z polskiego magazynu na rzecz niemieckich osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jaką stawkę podatku VAT powinien zastosować przy sprzedaży towarów?
O miejscu opodatkowania usług związanych z nieruchomościami decyduje miejsce położenia nieruchomości. Jest to zasada, od której przewidziano pewne wyjątki. Większość z nich wynika z samych przepisów, choć są i takie, które zostały wypracowane przez orzecznictwo czy interpretacje organów podatkowych. Stąd liczne wątpliwości podatników, którzy na co dzień mają problem z właściwym określeniem miejsca
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem (usługi budowlane). Posiadam prywatnie działkę budowlaną, na której chcę wybudować dom na sprzedaż. Czy mogę wnieść działkę do majątku firmy, a następnie opodatkować sprzedaż wybudowanego domu według stawki ryczałtu 3%? Czy to jest właściwa stawka podatkowa dla tej czynności?
Prowadzę firmę budowlaną. Miałem do wykonania usługę malowania i gipsowania. Według zamawiającego usługa została wykonana wadliwie. Sprawa trafiła do sądu, który niestety orzekł na moją niekorzyść, i na podstawie zawartej ugody musiałem wypłacić odszkodowanie na rzecz klienta. Czy mogę je zaliczyć do kosztów?
Koszty „kar umownych i odszkodowań”, ponoszone przez podatnika na rzecz podmiotów niepowiązanych, stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i tym samym podlegają opodatkowaniu ryczałem od dochodów spółek. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Klient nie musi płacić za już wykonane usługi budowlane, jeśli nie był poinformowany o prawie do odstąpienia umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa – uznał Trybunał Sprawiedliwości UE
Polska firma budowlana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej buduje domy jednorodzinne. Z zasady nabywcami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Wśród nabywców jest także podmiot ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak należy potraktować tę transakcję? Czy usługa budowlana na nieruchomości powinna być opodatkowana w Polsce, krajową stawką?