Instrukcje VAT
W styczniu 2023 r. klient prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (nieetatowiec) wykupił samochód z leasingu (wykup prywatny) i zamknął działalność. Samochód darował żonie w czerwcu 2024 r. Czy umowa darowizny w przypadku braku rozdzielności majątkowej małżonków wywołuje skutki prawne?
Każdy ze współmałżonków prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i mają oni rozdzielność majątkową. Żona jest właścicielką samochodu osobowego i ma go w środkach trwałych. Prosimy o zweryfikowanie, czy poniższe informacje, które znalazłyśmy są prawidłowe: "Co z użyczeniem samochodu osobowego z jednej działalności gospodarczej do drugiej? Na koniec warto wspomnieć o możliwości bezpłatnego użyczenia
Czy gmina powinna zgłosić do urzędu skarbowego fakt otrzymania przez Ochotniczą Straż Pożarną nieodpłatnie samochodu strażackiego od Państwowej Straży Pożarnej? Czy gmina powinna zgłosić do urzędu skarbowego fakt przekazania w darowiźnie pojazdu - quada dla Ochotniczej Straży Pożarnej, jako jej jednostki organizacyjnej?
PROBLEM Urząd gminy M. planuje sprzedać strażacki samochód pożarniczy, który ma 34 lata. Samochód ten nie jest już dopuszczony do akcji ze względu na stan techniczny. Samochód przeznaczony był tylko do celów pożarniczych przez OSP. Jaką zastosować przy sprzedaży stawkę podatku VAT? Czy sprzedaż ta jest zwolniona z podatku VAT?
PROBLEM Podatnik zakupił w Niemczech auto ciężarowe SCANIA na sprzedaż - będzie to towar u podatnika. Jeżeli nie sprzeda go w ciągu 30 dni, będzie musiał go zarejestrować w Polsce (pomimo, że nie będzie to jego środek trwały i nie będzie z niego korzystał). Czy podatnik w tej sytuacji powinien złożyć VAt-23 do US i zapłacić podatek, a następnie ubiegać się o zwrot w V7?
7 września oraz 1 października 2021 r. weszły w życie zmiany w ustawie o VAT wprowadzone w ramach tzw. pakietu SLIM VAT 2. W artykule omawiamy te zmiany oraz ich praktyczne skutki na konkretnych przykładach.
Ulga rehabilitacyjna daje możliwość odliczenia wydatków poniesionych na przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Nie można jednak odliczyć wartości zakupu samochodu dla osoby niepełnosprawnej, bo nie jest to wydatek na przystosowanie pojazdu mechanicznego do potrzeb niepełnosprawności.
Od zakupionych towarów i usług podatnik odlicza VAT. Jednak nie od wszystkich. Po pierwsze, liczy się cel dokonanych zakupów. Czy każdy zakup możemy uznać za firmowy? Na pewno nie. Ostatni okres epidemii COVID-19 pokazuje, jak trudno wyznaczyć granicę między celem firmowym a osobistym podatnika lub jego pracowników. Po drugie, zakup musi być prawidłowo udokumentowany przez sprzedawcę, który jest podatnikiem
Po upływie półtora roku od wejścia w życie zmian w zakresie rozliczania w PIT i CIT kosztów używania samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej, MF zdecydował się wydać objaśnienia w tej sprawie. Wyjaśnił w nich m.in., jak rozliczać umowy leasingu zawarte przed 1 stycznia 2019 r., kto i od kiedy może stosować podwyższony limit amortyzacji dla samochodów elektrycznych oraz w jaki
Przedsiębiorcy użytkujący samochody osobowe w ramach leasingu operacyjnego na koniec okresu umowy stają przed decyzją odnośnie do wyboru sposobu wykupu pojazdu. Możliwości zależą od umowy leasingu, ale najczęściej spotykany jest wykup pojazdu „na firmę”, czyli do dalszego wykorzystywania w działalności. Większość firm oferuje także możliwość wykupu tzw. prywatnego, tj. na cele osobiste podatnika.
W przypadku umów leasingu zawartych przed dniem 1 stycznia 2019 r. podatnik może rozliczać leasing na zasadach obowiązujących do końca 2018 r., chyba że umowa taka została zmieniona lub odnowiona po 31 grudnia 2018 r. Takie stanowisko potwierdza Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej.
Pracodawcy, którzy ponoszą wydatki w związku z zapewnieniem pracownikom dodatkowych świadczeń, często mają wątpliwości, kiedy mogą odliczyć VAT oraz kiedy muszą opodatkować nieodpłatne świadczenie. Gdy wydatki są finansowane z ZFŚS, sytuacja jest jasna. Nie odliczają VAT i nie muszą go naliczać. Jest inaczej, gdy wydatki są finansowane ze środków obrotowych. Wiele tych wątpliwości wyjaśniają organy