Czy należy opodatkowywać VAT kary umowne
Podpisałem z kontrahentem umowę, w której została przewidziana kara umowna. Czy pieniądze otrzymane z tego tytułu należy opodatkować VAT?
Podpisałem z kontrahentem umowę, w której została przewidziana kara umowna. Czy pieniądze otrzymane z tego tytułu należy opodatkować VAT?
W poprzednim numerze „Prawa Przedsiębiorcy” przedstawiliśmy zasady rozliczania podatku naliczonego z tytułu importu usług oraz importu towarów przy zastosowaniu procedury uproszczonej. Poniżej omówione zostaną inne przypadki, w których rozliczenie naliczonego podatku od towarów i usług nie jest dokonywane w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym.
W „Prawie Przedsiębiorcy” nr 22/2002 opublikowaliśmy pierwszą część odpowiedzi na najciekawsze pytania Czytelników zadane specjaliście od podatku od towarów i usług, Jerzemu Promykowi, podczas dyżuru telefonicznego, który odbył się 24 kwietnia br. Poniżej prezentujemy drugą część relacji z tego dyżuru.
Spółka z o.o. w styczniu 2001 r. była usługobiorcą usług świadczonych na terenie Polski. Usługi te wykonywane były przez podmioty mające siedzibę w Niemczech i nie będące podatnikami VAT na terenie Polski. Importowane usługi były wykonywane na podstawie wcześniej zawartych umów. Należność za nie była przekazywana podmiotom zagranicznym przelewem. Udokumentowane były następującymi fakturami importowymi
Rozszerzenie zakresu opodatkowania, wydłużenie terminu zwrotu różnicy podatku czy wyższe stawki podatku - to tylko niektóre zmiany, jakie przyniosła ostatnia nowelizacja ustawy o VAT. Poniżej zostaną szczegółowo przedstawione zmiany, jakie w zakresie podatku od towarów i usług zostały wprowadzone w 2002 roku.