VAT zapłacony na granicy od towarów otrzymanych w ramach gwarancji
W poprzednim numerze „Prawa Przedsiębiorcy” przedstawiliśmy zasady rozliczania podatku naliczonego z tytułu importu usług oraz importu towarów przy zastosowaniu procedury uproszczonej. Poniżej omówione zostaną inne przypadki, w których rozliczenie naliczonego podatku od towarów i usług nie jest dokonywane w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym.
W „Prawie Przedsiębiorcy” nr 22/2002 opublikowaliśmy pierwszą część odpowiedzi na najciekawsze pytania Czytelników zadane specjaliście od podatku od towarów i usług, Jerzemu Promykowi, podczas dyżuru telefonicznego, który odbył się 24 kwietnia br. Poniżej prezentujemy drugą część relacji z tego dyżuru.
Rozszerzenie zakresu opodatkowania, wydłużenie terminu zwrotu różnicy podatku czy wyższe stawki podatku - to tylko niektóre zmiany, jakie przyniosła ostatnia nowelizacja ustawy o VAT. Poniżej zostaną szczegółowo przedstawione zmiany, jakie w zakresie podatku od towarów i usług zostały wprowadzone w 2002 roku.
Dosyć często mamy obecnie do czynienia z sytuacją, w której jednostki świadczące usługi medyczne otrzymują z zagranicy w formie darowizny sprzęt medyczny na swoje potrzeby. Czy od takiej darowizny należy na granicy odprowadzić VAT?
Spotkałem się wielokrotnie z sytuacją, że faktury za media, szczególnie od Telekomunikacji Polskiej SA, wpływały do mojej firmy po upływie terminu płatności, często nawet po kilku miesiącach od daty wystawienia dokumentu. Czy w takiej sytuacji o terminie odliczenia VAT decyduje data wpływu faktury, czy konieczna jest korekta VAT-7 za poprzednie miesiące?
Czy tylko faktura może stanowić podstawę do odliczenia podatku naliczonego? Kiedy można odliczyć podatek naliczony z faktur szczególnych (m.in. faktur za media i faktur VAT-MP)? Jak rozliczyć faktury VAT-MP Korekta?
Najnowsza zmiana ustawy o podatku od towarów i usług obowiązująca od 26 marca 2002 roku zakończyła trwające od dawna spory związane z prawem podatników VAT do korygowania deklaracji VAT-7 przez zwiększenie podatku naliczonego. Mając na uwadze ostatnie orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, będące wyrazem zaczynającej się kształtować linii orzeczniczej, nowelizacja ta nie jest dla podatników
Prowadzę hurtownię jednorazowych opakowań. Od maja 2002 r. użytkuję na podstawie umowy leasingu samochód ciężarowy. Opłaty z tytułu umowy leasingu w całości stanowią koszt uzyskania przychodów. W roku 2003 zmieniłem charakter prowadzonej działalności i zawarłem umowę użyczenia na ww. pojazd z moim bratem, który prowadzi skład budowlany. Zgodnie z umową użyczenia koszty związane z eksploatacją ponosi
W realizowanej przez nas transakcji wydatkowanie środków pieniężnych następuje na podstawie zawartej umowy przedwstępnej zobowiązującej do takiego działania przed podpisaniem aktu notarialnego przenoszącego własność budynku. Czy w takim przypadku nabywca ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej wydanie zaliczki z tytułu zakupu zabudowanej nieruchomości