Kiedy powstają przychody z tytułu świadczenia robót budowlanych odbieranych na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych
Przy ustalaniu momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT należy brać pod uwagę charakter świadczeń. Pomijanie przez fiskusa pewnych czynności może być próbą sztucznego przesunięcia momentu wykonania usługi – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny
Po wyroku TSUE w sprawie zasad ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego od usług budowlanych Ministerstwo Finansów poinformowało, że zamierza przedstawić stanowisko do tego zagadnienia po rozstrzygnięciu sprawy przez Naczelny Sąd Administracyjny. Do tego czasu podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko w tej sprawie.
Podatnicy (zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy) często mają wątpliwości, co do sposobu powstawania obowiązku podatkowego w przypadku krajowych transakcji objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. W niniejszym artykule omówione zostaną zasady obowiązujące w tym zakresie.
Możliwe jest ustalenie, że usługa budowlana jest wykonana dopiero w momencie jej formalnego odbioru, jeżeli odbiór ten jest przewidziany w umowie, jest zgodny ze standardami stosowanymi w budownictwie i przesądza ostatecznie o wysokości należności (wyrok TSUE z 2 maja 2019 r., C-224/18 Budimex S.A.).
Sposób rozliczenia wynagrodzenia i innych świadczeń przyznawanych członkom zarządu w kontekście składek ZUS i podatku dochodowego od osób fizycznych zależy przede wszystkim od rodzaju umowy, na podstawie której pełnią oni swoje funkcje. W artykule przedstawiamy zasady rozliczeń wynagrodzeń członków zarządu, w przypadkach gdy wykonują oni obowiązki m.in. na podstawie powołania, umowy o pracę czy kontraktu
Na mocy postanowień ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego deweloper w ramach prowadzonej przez siebie działalności jest zobowiązany do prowadzenia rozliczeń z klientami (nabywcami nieruchomości) poprzez rachunek powierniczy. To z kolei ma odzwierciedlenie również w odniesieniu do obowiązków podatkowych dewelopera. Taka sytuacja wpływa bowiem na moment rozpoznania
Na Facebooku zamierzam zamieścić reklamę świadczonych usług fryzjerskich. Facebook Ireland Limited wystawia faktury dzienne za usługi reklamowe. Zobowiązanie z tytułu nabytych usług reklamowych opłacimy za pośrednictwem naszego banku kartą kredytową MasterCard w euro, zaś obciążenie naszego rachunku nastąpi w złotych.
W każdym przypadku należy badać, czy mamy do czynienia ze świadczeniem głównym, dominującym, wzbogaconym jedynie o świadczenia pomocnicze, czy też dostawca realizuje kilka odrębnych i niezależnych świadczeń. Usługa projektowa ma charakter samoistny i może występować niezależnie. Nie stanowi ona części usługi budowlanej - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 19 sierpnia 2010 r., sygn
Jaką stawkę VAT zastosować, wystawiając fakturę na otrzymaną wpłatę od obecnie wynajmującego mieszkanie, gdy z przedwstępnej umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego wynika, że wykup ma nastąpić najpóźniej między styczniem a kwietniem 2011 r. (wpłata wpłynęła w sierpniu tego roku)?
Wykonaliśmy dla duńskiego kontrahenta (posiadającego NIP unijny) usługę budowlaną na nieruchomości w Polsce. Jaką fakturę wystawić i gdzie wykazać tę usługę w deklaracji VAT? Czy dobrze postąpiliśmy, wystawiając fakturę ze stawką 22% i wykazując ją w poz. 29 i 30 deklaracji VAT-7?
Czy roboty ziemne (usypywanie wałów pod budowę dróg koparką i samochodami samowyładowczymi) są usługami budowlanymi, dla których obowiązek podatkowy powstaje w sposób szczególny? Czy też obowiązek podatkowy w przypadku takich robót powstaje na zasadach ogólnych?
Czy sprzedaż usług transportowych, energii elektrycznej i najem mogę opodatkować według daty wystawienia faktury, na przykład 31.12.2009 r., gdy termin płatności przypada w miesiącu następnym? Czy koniecznie obowiązek podatkowy powstaje w miesiącu, w którym upływa termin zapłaty?
Mój problem dotyczy spraw związanych z obowiązkiem podatkowym usług budowlanych i remontowo-budowlanych. Wiem, że przy wykonywaniu tych usług obowiązuje szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Firma, w której pracuję, zawiera umowy i wykonuje kompleksowo tego rodzaju usługi. W zakresie tych umów znajduje się także montaż mebli, sprzętu AGD, wywóz gruzu, sprzątanie. W wycenie, w porównaniu
Jaką datę sprzedaży wpisać na fakturze transportowej? Czy jest to data rozładunku? Z jakiego dnia zastosować kurs waluty? Czy może być to kurs z dnia wystawienia faktury? Pytanie dotyczy usług świadczonych dla litewskiej firmy.
Czy wystarczy napisać na fakturze: "Potwierdzam odebranie ww. usługi co do jakości i liczby dnia ......" i złożyć podpis, czy też muszę oddzielnie sporządzić protokół? Do tej pory nie sporządzaliśmy protokołów, a w dniu zakończenia prac wystawialiśmy fakturę (np. do małych robót instalacyjnych).
Oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste podlega opodatkowaniu VAT. Opodatkowaniu tym podatkiem podlega również zbywanie przez podatników prawa użytkowania wieczystego gruntów. Zasady obowiązujące w tym zakresie często budzą wątpliwości.
Firma świadczy usługi budowlane. Wykonuje je zarówno na rzecz firm, jak i na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Po zakończeniu usługi wystawiane są faktury VAT płatne gotówką bądź przelewem. Faktury płatne gotówką są ewidencjonowane na kasie fiskalnej w dniu wystawienia faktury, a tym samym otrzymania gotówki. Faktury płatne przelewem (co zdarza się zdecydowanie częściej
Po zmianie przepisów ustalanie miejsca świadczenia, a tym samym opodatkowania VAT usług spedycyjnych budzi wiele wątpliwości. Również rozliczenie usług w kraju stwarza wiele problemów. Zostaną one omówione w niniejszym tekście.