Urzędy pracy zapłacą grudniową składkę za bezrobotnych bez zasiłku
Osoba chcąca skorzystać z usług pośredniaka nie będzie musiała się zgłaszać do urzędu w miejscu zameldowania. Zniesiony będzie też obowiązek tworzenia dla każdego bezrobotnego indywidualnego planu działania
Na takim stanowisku stoją resort pracy, PIP, a także sądy. Nie ma uzasadnienia pogląd niektórych ekspertów powielany przez gminy, zgodnie z którym po zawarciu trzech takich kontraktów ulegają one przekształceniu w umowę na czas nieokreślony
Aktualna wysokość zasiłku dla bezrobotnych obowiązuje od 1 czerwca 2018 r. do 31 maja 2019 r. Jaka jest kwota netto zasiłku dla bezrobotnych w 2019 r.? Kiedy zostanie przyznany zasiłek w pełnej wysokości, a kiedy obniżony lub podwyższony? Sprawdź, ile wynosi każda z tych kwot.
Zarówno zasiłki przedemerytalne, jak i świadczenia przedemerytalne są świadczeniami przeznaczonymi dla osób o długoletnim stażu pracy, których wiek utrudnia lub uniemożliwia znalezienie pracy. Przepisy dotyczące zasad przyznawania tych świadczeń ulegały częstym zmianom, a ostatnie nowelizacje całkowicie zniosły zasiłek przedemerytalny, natomiast przepisy dotyczące zasad przyznawania, utrzymania prawa
Starosta może udzielać pracodawcom pożyczek z Funduszu Pracy na zorganizowanie dodatkowych miejsc pracy dla bezrobotnych skierowanych na te miejsca przez Fundusz. Pożyczka to obecnie jedna z podstawowych form przeciwdziałania bezrobociu.
Zgłoszenia zmiany w kodzie tytułu ubezpieczeń należy dokonywać na bieżąco, czyli po uzyskaniu informacji z urzędu pracy.
Zawarłem umowę zlecenia z osobą, która jest zarejestrowana jako bezrobotna. Zapomniałem jednak zgłosić to w urzędzie pracy. Czy coś mi w związku z tym grozi, jeżeli umowa ta trwała tylko 3 dni?
Według powszechnej opinii wszelkie obowiązki związane z pracą, w tym także te dotyczące podjęcia zatrudnienia, reguluje kodeks pracy. Niestety, jest to błędne mniemanie. Okazuje się, że oprócz podpisania umowy o pracę i zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń społecznych niezbędne jest także dopełnienie formalności nakazanych innymi przepisami prawa.
Wiem, że od 1 stycznia 2006 r. zmieniły się zasady zatrudniania pomocy domowych. Czy osoba ta, oprócz wykonywania pracy w moim domu może być zobowiązana również do sprzątania sklepu, który prowadzę z mężem w znajdującej się koło naszego domu przybudówce?
Komu i na jakich zasadach przysługiwać będzie prawo do ulgi z tytułu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne osoby zatrudnionej w gospodarstwie domowym? Jakie będą obowiązki osób prowadzących gospodarstwa domowe jako płatników?
Chciałbym zawrzeć umowę o dzieło z bezrobotnym (bez prawa do zasiłku). Czy w związku z tym, że przychód z tej umowy nie podlega składkom na ubezpieczenia społeczne i tym samym osoba ta nie będzie miała ubezpieczenia zdrowotnego, urząd pracy nadal będzie za nią opłacał składki na to ubezpieczenie? Osoba ta nie jest ubezpieczona z innego tytułu.
Dowiedziałem się, że zawierając umowę zlecenia powinienem uzyskać z urzędu pracy zaświadczenie o tym, że zleceniobiorca jest osobą bezrobotną. Czy to prawda i czy to zleceniobiorca powinien sam dostarczyć takie zaświadczenie?
Osoby bezrobotne zarówno z ustalonym prawem do zasiłku, jak i te, które nie mają ustalonego do niego prawa, powinny zostać zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego i ubezpieczeń społecznych na specjalnych formularzach.
Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest jednym z okresów niewykonywania pracy wpływających na uprawnienia pracownicze, zależne od posiadanego przez pracownika stażu pracy.