Kiedy absolwent, który pracował podczas studiów, nabywa prawo do świadczeń chorobowych u kolejnego pracodawcy
Absolwenci, którzy ukończyli szkołę 4 sierpnia 2002 r. lub później, podejmujący działalność gospodarczą po raz pierwszy, mogą być zwolnieni z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne przez rok od dnia rozpoczęcia działalności.
4 sierpnia 2002 r. weszła w życie ustawa z 23 maja 2002 r. o zmianie ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentom szkół. Wprowadzone zmiany dotyczą zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne absolwentów szkół, którzy podejmują prowadzenie działalności gospodarczej.
Na terenach uznanych za zagrożone wysokim bezrobociem strukturalnym pracodawcy, którzy zatrudnią absolwenta, lub absolwenci, którzy we własnym imieniu po raz pierwszy podjęli i prowadzą działalność gospodarczą, mają prawo do zwrotu kosztów składek.
Od 11 maja 2002 r. obowiązują urzędowe formularze wniosków o dokonanie zwrotu składek na ubezpieczenie rentowe i wypadkowe opłaconych przez pracodawcę za absolwenta albo przez absolwenta, który podjął i wykonuje własną działalność gospodarczą.
PROBLEM Nasza firma planuje zatrudnienie kilku osób w ramach praktyk absolwenckich. Czy taka umowa jest oskładkowana?
Rządowy program „Absolwent”, który obowiązuje od 1 stycznia 2002 r., zakłada zwrot niektórych składek na ubezpieczenia społeczne.
Nasz pracownik zgłosił w dziale kadr, że jego 24-letni syn 27 czerwca 2016 r. złożył egzamin magisterski i zakończył studia. Z jaką datą powinniśmy wyrejestrować tego członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego? Czy powinna to być data zakończenia studiów czy data utraty prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej przez absolwenta?
Wśród naszych zleceniobiorców są studenci i uczniowie liceum. Jeden ze zleceniobiorców - 24-letni student - z tytułu umowy zlecenia uzyskuje miesięcznie przychód w kwocie 1750 zł. Na 22 czerwca 2015 r. ma zaplanowaną obronę pracy magisterskiej. Jakie dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe należy w związku z tym złożyć do ZUS? Jak powinno wyglądać rozliczenie składek i podatków za czerwiec 2015 r. za
Zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia ucznia, który w tym roku zdał maturę. Od którego dnia umowa zlecenia tegorocznego maturzysty powinna zostać oskładkowana? Czy będzie to dzień złożenia egzaminu dojrzałości, czy uzyskania świadectwa maturalnego?
Pracodawca zatrudniający na podstawie umowy o pracę absolwenta, dla którego będzie to pierwsza praca, będzie mógł zaoszczędzić na składkach ZUS. Podstawą obliczenia składki dla takiego pracownika będzie kwota równa 50% przychodu.
W trudnych czasach, przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu nowej osoby, firmy powinny dokonać gruntownej analizy, jakich kandydatów poszukują i która forma nawiązania z nimi współpracy będzie najkorzystniejsza. Z pewnością warte rozważenia jest zatrudnienie młodych ludzi, tym bardziej że zatrudnienie takich osób jest dla przedsiębiorców z reguły korzystne.
Jestem pracodawcą. Od 1 lipca 2005 r. zatrudniam absolwenta szkoły wyższej na podstawie umowy zlecenia. Studia ukończył 10 czerwca br. Opłacamy za niego składki na wszystkie ubezpieczenia, w tym chorobowe ponieważ zleceniobiorca ukończył już 26 lat. Za okres od 16 sierpnia do 2 września 2005 r. dostarczył zwolnienie lekarskie. Przepracował dopiero półtora miesiąca. Czy wobec tego powinniśmy wypłacić
Decydując się na zatrudnianie pracowników, każdy, obok efektywnego kosztu pracy w postaci umówionego wynagrodzenia, musi ponieść wiele obciążeń natury publicznoprawnej. Do tych zobowiązań należą: podatki, składki na ubezpieczenie społeczne, wpłaty na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy, Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Obciążenia te decydują o wzroście kosztu
Jaki dzień należy przyjąć za datę ukończenia szkoły wyższej dla ustalenia prawa do zasiłku chorobowego?
16 września 2002 r. prenumeratorzy „Prawa Przedsiębiorcy” zadawali pytania dotyczące ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Prezentujemy kilka z przedstawionych problemów wraz z rozstrzygnięciami.
Problematyka dotycząca określenia podstawy wymiaru składek, zawieszenia emerytury, zmiany kasy chorych, ubezpieczenia osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia wciąż interesuje naszych prenumeratorów. W tym numerze „Prawa Przedsiębiorcy” odpowiadamy na nadesłane do redakcji listy.