Stawki ryczałtu - zestawienie tabelaryczne najnowszych interpretacji podatkowych z 2024 r.
Ministerstwo Finansów potwierdziło, że dochody osiągane przez osoby fizyczne z tytułu świadczenia usług transportowych z wykorzystaniem aplikacji Uber są opodatkowane PIT. W komunikacie wydanym w tej sprawie czytamy, że:
Jesteśmy firmą spedycyjną. Dostajemy faktury za usługę transportową od naszych przewoźników w euro. VAT na takich fakturach do końca 2013 r. przeliczaliśmy według kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Jaki kurs powinniśmy stosować obecnie?
Czy kierowca jest odpowiedzialny za nieuiszczenie opłaty elektronicznej? Co zrobić, jeżeli już zostanie wydana decyzja o nałożeniu kary? Jakie są podstawy do odwołania się od decyzji nakładającej karę?
Jak postąpić w przypadku, gdy otrzymaliśmy fakturę za usługę przelotu na trasie krajowej od przewoźnika z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej? Na fakturze sprzedawca zaznaczył, że na podstawie przepisów jego państwa usługa jest zwolniona z VAT. Czy w takim przypadku mamy obowiązek wystawić fakturę wewnętrzną z VAT należnym obliczonym według stawki 8%?
Polskie prawo podatkowe nie definiuje pojęcia "refakturowanie". Dopiero od 1 kwietnia 2011 r. w ustawie o VAT wprowadzono przepis art. 8 ust. 2a, którego treść odpowiada wypracowanemu w praktyce pojęciu "refakturowanie".
Gdzie opodatkować osobną pozycję "usługa transportowa" i z jaką stawką przy sprzedaży wysyłkowej z terenu Polski do Niemiec dla klienta detalicznego, jeżeli VAT od sprzedaży detalicznej wysyłkowej odprowadzamy w Niemczech (tam jesteśmy zarejestrowani) i wystawiamy fakturę na towar z niemieckim VAT. Czy VAT od transportu też powinniśmy uiścić w Niemczech, czy może w Polsce w wysokości 22%?
Jak zafakturować transport kontenerów i jaką stawkę VAT zastosować w tym transporcie? Chodzi o transport kontenerów na trasach: z portu w Gdyni do magazynu w Jarostach oraz z Jarost i innych miejscowości w Polsce do portu w Gdyni, skąd ładowane są na statki i płyną do USA, Kanady, Singapuru, Grecji itp. Nie wiem, jaką stawkę podatku powinnam zastosować, czy normalnie 22%, czy może 0% według art. 83
Spółka działa jako agent linii lotniczych. Sprzedaje bilety lotnicze na loty krajowe. Na mocy umów cywilnoprawnych zawieranych z przewoźnikami za usługi wystawiania i sprzedaży biletów spółka pobiera opłatę transakcyjną (tzw. transaction fee) bezpośrednio od nabywcy biletu. Opłata stanowi część składową usługi transportu lotniczego. W jakiej wysokości należy doliczać VAT do opłaty transakcyjnej doliczanej
Świadczę usługi transportowe samochodem o ładowności poniżej dwóch ton. Wykonuję tę działalność, korzystając z samochodu, który otrzymałem do bezpłatnego użytkowania od mojego usługobiorcy. Jakie skutki podatkowe wywołuje u mnie korzystanie z użyczonego nieodpłatnie samochodu?
28 października br. w redakcji „Prawa Przedsiębiorcy” odbył się dyżur telefoniczny dotyczący podatku od towarów i usług. Na pytania odpowiadał radca prawny Grzegorz Gałacki z kancelarii Hananim Galacki w Konstancinie-Jeziornie. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najciekawsze pytania zadane podczas tego dyżuru.
Jesteśmy firmą oferującą usługi transportu osób. Mamy podpisaną umowę ze szkołą na dowożenie dzieci, w ramach której ujęte jest 500 darmowych kilometrów rocznie. Za darmo dowozimy również zawodników klubu sportowego na mecze, lecz na podstawie umowy ustnej. Czy powyższe sytuacje można traktować jako sponsoring lub darowiznę?
Jesteśmy firmą transportowo-spedycyjną i w przypadku eksportu wystawiamy faktury ze stawką VAT 0 proc. Co zrobić w przypadku postoju pod załadunkiem (kiedy dalej wykonywana będzie usługa eksportowa)? Jaką stawkę VAT zastosować w przypadku kosztów postoju? Czy w tej sytuacji w ogóle należy wystawić fakturę VAT czy też lepiej notę księgową bądź obciążeniową?