Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-07-06

Opodatkowanie usług transportowych w nowej ustawie o VAT

Nowe przepisy w ustawie o VAT: Przepisy dotyczące usług transportowych wprowadzone nową ustawą o VAT spełniły zadanie dostosowania do porządku unijnego. Wyróżniono trzy rodzaje usług transportowych: transport krajowy towarów ze stawką 22% VAT, transport wewnątrzwspólnotowy niepodlegający opodatkowaniu oraz transport międzynarodowy ze stawką 0% VAT. Wraz z nową regulacją zaczęły jednak obowiązywać zasady dotychczas nieznane w polskim systemie VAT w zakresie świadczenia usług transportowych i spedycyjnych, związane między innymi z możliwością wystawiania faktur przez nabywcę usługi czy rejestracją do celów podatku VAT w innym państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej.
Przystąpienie do Unii Europejskiej wymusiło dostosowanie obowiązujących dotąd w Polsce przepisów prawa do systemu wspólnotowego. Zarówno obszerne zmiany w krajowym ustawodawstwie, które wpłynęły praktycznie na całą rzeczywistość gospodarczą kraju, jak i konieczność przystosowania się do funkcjonowania na wymagającym europejskim rynku towarów i usług może stać się dla wielu polskich przedsiębiorstw przysłowiową próbą ogniową. Od tego jak szybko nastąpi rozeznanie firm w nowej sytuacji, będzie zależeć powodzenie nie tylko pojedynczych przedsiębiorstw, ale także wzrost gospodarczy kraju. Z drugiej strony przejrzystość prawa polskiego, zwłaszcza systemu podatkowego, i spójność z systemem prawnym Wspólnoty Europejskiej wpływa i nadal będzie w ogromnej mierze wpływać na decyzje potencjalnych inwestorów o wyborze Polski na lokalizację nowych inwestycji.
Tymczasem wiele zasadniczych dla prawidłowego funkcjonowania państwa aktów prawnych jest uchwalanych i wprowadzanych w pośpiechu, bez zachowania chociażby minimalnego czasu, który jest ustanawiany dla zapoznania się z nowym prawem, już opublikowanym, ale jeszcze nieobowiązującym. Znamiennym przykładem takiej praktyki jest ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r., która w przeważającej części weszła w życie już półtora miesiąca po dniu ogłoszenia, a do której rozporządzenia wykonawcze były publikowane i wchodziły w życie praktycznie z dnia na dzień.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00